Güzelkız.com

Evde Şampuan Nasıl Yapılır?


Evde Şampuan Nasıl Yapılır?

Şampuanlar saçın temiz kalması için uygulanan temizlik ürünleridir. Belirli aralıklarla şampuanla yıkanan saçlar daima temiz ve ışıltılı bir görünüm verir. Dışarıda hazır bir şekilde bulunan şampuanlarda her ne kadar doğal içerik bulunsa da az miktarda da olsa mutlaka bir kimyasal madde bulunur. Saçlarında doğal bir etki yaratmak isteyenlerin tercihi evde yapabilecekleri şampuanlardan yana olmaktadır. Evde hazırlanacak hazır şampuan karışımlarında paraben veya sülfat gibi kimyasal maddelerin olmadığı karışım önerileri tercih edilmelidir.

Saç Tipine Göre Karışım Önerileri

Evde hazırlanacak şampuanlarda kullanılacak olan doğal maddelere ek olarak eczaneden alınacak yan ürünler ile doğal bir karışım elde etmek mümkündür. Bu ürünler sayesinde şampuanın etkisi artırılmaktadır. Farklı saç tiplerine göre tercih edilecek farklı ürünler ile saçlar, daha kalıcı bir etkiye sahip olur.

Eczaneden alınacak olan B vitaminleri ve Hint yağı saçların beslenmesine katkıda bulunur. Isırgan otu yağı, Çam Terebentin yağı, menekşe yağı, Biberiye yağı ve Lavanta yağı, saç dökülmesi sorununu karşı etkilidir. Yağlı saçlar için limon yağı, çay ağacı yağı, Adaçayı veya portakal yağı gibi ürünler tercih edilmelidir. Kuru saçlara Tatlı badem yağı, Argan yağı, Hindistan cevizi yağı, Natürel sızma zeytinyağı, Avokado veya Jojoba yağları fayda sağlar. Normal saç tipleri için Hindistan cevizi yağı tavsiye edilir. Kepek problemi yaşayanlar için ise nane yağı, okaliptüs yağı, lavanta yağı veya biberiye yağlarından uygun olanı tercih edilmelidir. Hazırlanacak doğal şampuan içeriğinin içine Aloe Vera jeli eklenmesi halinde saç derisi nefes alır ve rahatlar.

Doğal Şampuan Hazırlama Aşamaları

Evde hazırlanacak doğal şampuan için ilk aşamada köpürtücü baz hazırlanmalıdır. Köpük için kullanılacak ana madde hindistan cevizi sütüdür. İhtiyaca göre sabun cevizi ya da kastilya sabunu da tercih edilebilir. Bütün malzemelerin karışımı ile yapılacak bir karışımdan köpük elde edilecektir. Büyük marketlerden esans olarak alınabilecek hindistan cevizi yağına alternatif olarak hindistan cevizi meyvesinin içerisindeki süt de kullanılabilmektedir. Hindistan cevizi yağı ve alternatif olarak kullanılacak kastilya sabununun bir buçuk litre içme suyu ile karıştırılması ile şampuan bazı elde edilir. Bu karışımın içerisine tercihe göre eklenecek bitkisel yağlar ile karışım daha etkili bir hale gelecektir. Hazırlanan karışımın içerisine saç tipine uygun olarak tercih edilen ürünlerden herhangi bir grup eklenerek iyice çalkalanması ile şampuan elde etmek mümkündür.

Ev Yapımı Şampuanlarda Bilinmesi Gerekenler

Özellikle evde yapılacak şampuanlar, doğal saçlar üzerinde etkilidir. Boyalı saçların boyasının etkisini kaybetmesine neden olabilir. Bu şampuanlarda biraz daha özenle kafa derisinin olması gerekmektedir. Her kullanımda mutlaka kullanımdan önce çalkalanmalıdır. Her kullanımdan sonra saçlar yarı yarıya sirke ve su karışımından oluşan bir durulama suyu ile mutlaka durulanmalıdır. Kullanılacak suyun mutlaka içme suyu olması gerekmektedir.

Şampuan Nedir Ve Nasıl Üretilir?

Saçlar insanların dış görüntüsünü önemli derecede etkileyen unsurlardır. Var olan saçların korunması ve olası saç kayıplarının önlenmesi için bazı bakımlar yapılması gerekebilmektedir. Saçlar gün içerisinde çevresel kaynaklı toz, duman ve çeşitli kirlere maruz kalmaktır. Bu kirlerden arındırmak için ise yıkanması gerekmektedir. Yıkama işleminin daha hijyenik olması içinse suya ek olarak şampuanlar kullanılmaktadır.

Şampuan Nedir?

Saçları maruz kaldığı kirlerden su yardımıyla arındırmaya yarayan temizlik ürünlerine şampuan denmektedir. Şampuanların içeriğine göre elde edilecek sonuç da değişmektedir. Temizlenme aşamasında sadece saçları değil saç derisini de temizlediğinden şampuan seçimi çok önemlidir. Aşırı derecede kullanıldığında saçın doğal yağ dengesini bozabilir. Günümüzde her saç tipine uygun şampuanlar üretilmektedir. En sağlıklı temizlik saf su ile yapılan temizliktir bu yüzden şampuan kullanılacaksa da en doğal olanı tercih edilmelidir.

Şampuan Seçerken ve Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kişi öncelikle saç tipini iyi bilmelidir. Saç yağlı, kuru, boyalı, erkek veya kadın saçı gibi kategorilere ayrılmaktadır. Saçı iyi tanıyıp ona göre bir şampuan seçilmelidir. Marka seçiminde ise güvenirliği test edilmiş markaların ürünleri öncelikli olmalıdır. Doğallık her zaman ilk planda olmalıdır. Doğru şampuan seçildikten sonra sıra kullanıma gelir. Yıkama esnasında çok fazla şampuan kullanımı çok fazla temizlik demek değildir. Az miktarda temizlik için suya destek olacak kadar olması yeterlidir. Şampuan saçtan çok iyi arındırılmalıdır ki kepeklenme gibi sorunlar olmasın. Saç yıkama sıklığı da abartılmamalıdır. Çok sık yıkanan saçlar doğal yağlarından arındığı için saç köklerinde daha çok yağ üretimi gerçekleşir. Bu da çok çabuk yağlanan kirli görünümdeki saçlara neden olacaktır.

Şampuan Nasıl Üretilir?   

Şampuanlar günümüzde fabrikasyon olarak insanların kullanımına sunulmaktadır. Laboratuarlarda test edilen maddelerin belirli kimyasallarla birleştirilmesi sonucu ortaya çıkar. İnsanlar tarafından çok fazla tüketildiği için gerekli denetimler altında tutulmaktadır. Cilde teması söz konusu olduğundan hijyenik ortamlarda üretilmesi gerekir. Kurumsallaşmış firmalar sağlık bakanlığının izin verdiği sağlık açısından uygun olan hammaddeleri kullanır. Fabrikasyon ürünlerin yanında eczanede satılan saç rahatsızlıklarına yönelik şampuanların üretimi de mevcuttur. Bunlara ek olarak insanların doğallığına inandırıldığı merdiven altı üretimlerle de sıkça karşılaşmaktayız. Bu nedenle denetlendiğinden emin olunmayan ürünlere asla rağbet edilmemelidir. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan problemlerle karşı karşıya kalınabilir.

Şampuana Alternatif Ürünler Var Mıdır?

Şampuanların içerisinde bulunan kimyasal maddelerin sebep olduğu zararlardan kaçınmak isteyenler şampuan yerine kullanabilecekleri alternatifler arayabilirler. Bu ürünlerin başında şüphesiz doğal sabunlar gelir. Doğal sabunlar saç derisine zarar vermeden kirleri arındırmaya yardımcı olur. Sabunun dezavantajı kimi saçlarda sertlik ve kuruluk hissi yaratabilmektedir. Bunun yanında evde doğal yöntemlerle şampuanlar üretilebilir. Karbonatlı su ile yıkanıp sirkenin krem amaçlı kullanılması da oldukça etkili bir alternatif olacaktır. Alternatif malzemelerin temel ve ortak özelliği cilde zarar vermeyen doğal ürünlerden oluşturulmuş olmasıdır.

Bunları Biliyor muydunuz?

Keçiboynuzu Nedir

Akdeniz iklimine özgü yetişebilen, çalılıklı ve baklagiller familyasından olan ve meyvesi yenen bir bitkidir. Bitkinin meyvesi koyu renkli, etli ve sert kabukludur. Yağ oranı düşük olan Keçiboynuzu; karbonhidrat ve nişastadan oluşur. Halk arasında Harnup olarak da anılan Keçiboynuzu bitkisi, faydaları ile bilinir.

Keçiboynuzu Faydaları

Keçiboynuzu meyvesi, koyu renkli olduktan sonra yenebilen bir bitkidir. Akciğer ödemi, astım ve balgam söktürücü özelliği ile çok faydalı bir meyvedir. Özellikle prostat büyümesini önleyici ve iktidar arttırıcı özelliği ile bilinir. Günümüzde sigara içen sayısı arttığı gibi kanser riski de son derece artış göstermektedir. Keçiboynuzu çiğ olarak tüketildiğinde, akciğer kanserine karşı faydalı bir meyve olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Evde Saç Spreyi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Doğal Şekillendirici, Evde Deniz Tuzu Spreyi Hazırlama ve Evde Saç Spreyi Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.Evde Şampuan Nasıl Yapılır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.