Güzelkız.com

Evde Saç Spreyi Nasıl Yapılır?


Evde Saç Spreyi Nasıl Yapılır?

Saç spreyi hem saçlara istenilen doğrultuda şekil vermeyi kolaylaştıran hem de saçı beslemeye yarayan bir bakım ürünüdür. Bin bir çabayla yapılmış saçın gün içerisinde uzun süre dağılmadan kalmasını sağlamak için saç spreylerinden faydalanılır. Piyasada kimyevi içerikte birçok saç spreyi bulunur. Bu saç spreyleri hem maliyet olarak pahalı hem de saçın doğal yapısına zarar verebilecek ürünlerdir. Hem paranızın cebinizde kalması hem de saçınızın zarar görmeden şekillenmesi evde yapacağınız spreylerle mümkündür.

Limonlu Sprey

Kendi spreylerinizi kendiniz yapmak için öncelikle bir sprey şişesi gereklidir. Limonun birçok kişi tarafından saçını şekillendirmek amacıyla kullanılmışlığı vardır. Saç spreyi yapmak için ideal bir malzemedir diyebiliriz.  Limonlu spreyi hazırlamak için öncelikle 1 tane limon dilimlenir ve bir tencerenin içine alınır. Tencerenin içerisine 2 su bardağı su eklenip iyice kaynatılır. Kaynayan karışım bir tülbent aracılığıyla süzülür. Elde edilen su sprey soğuduktan sonra şişesine doldurulur ve kullanıma hazır hale gelir. Saçınızı şekillendirdikten sonra sıkıp kurumasını beklemek yeterli olacaktır. Hazırlanan sprey buz dolabında iki hafta kadar bozulmadan muhafaza edilebilir. Karışımın az miktarda hazırlanıp taze taze yapılması daha faydalı olacaktır.

Lavanta Sprey

Lavanta hem güzel kokusuyla hem de saç köklerine nefes aldırmasıyla faydalı bir bitkidir. Saç spreylerinin saçları şekillendirmek için ve saçları beslemek için olmak üzere farklı çeşitleri bulunmaktadır. Lavanta tek başına kullanıldığında daha çok bakım etkisi yapacaktır. Saç dökülmelerini azaltmaya da yarar. Kokusu itibari ile bit gibi haşerelere karşı saçı muhafaza edebilmektedir. Bir tatlı kaşığı lavanta 1 su bardağı su ile kaynatılır. Soğuması gerçekleştikten sonra spey şişesine doldurulur. Her banyo sonrasında saçtaki ıslaklık bir havlu yardımıyla alınır ve lavanta spreyi ile tekrar nemlendirilir. O şekilde kurumaya bırakılır. İşlem sonrasında yıkamaya gerek olmamaktadır.  Şekillendirmek içinse bu karışım limon veya portakal gibi birçok ürünle zenginleştirilebilir.

Hindistan Cevizi Yağı Spreyi

Bitkisel yağlar cilt için oldukça faydalı ürünlerdir. Hindistan cevizi yağının da nemlendiricilik özelliği çok yüksektir. Doğal olduğundan emin olunan bir fincan Hindistan cevizi yağı direkt sprey şişesine alınır ve iyice çözülene kadar su eklenir. Elde edilen bu sprey saç kurutma işlemi öncesinde saça uygulanıp sonra kurutulmalıdır. Yağın etkisiyle nemlenen saç ışıldayarak daha parlak bir görüntü kazanacaktır.

Deniz Tuzundan Sprey

Denizden çıktıktan sonra birçok insan saçlarının daha canlı ve daha yumuşak olduğunu ifade etmektedir. Bunun sebebi deniz tuzunun saçı nemlendirmesi ve doğal bir dalga vermesidir. Deniz tuzunun dengeli kullanılmaması saçların kurumaması açısından önemlidir. 1 yemek kaşığı tuz, 1 yemek kaşığı doğal yağ, 1 yemek kaşığı saç kremi veya jöle ve 1 bardak ılık su sprey için yeterli olmaktadır. Bütün malzemeler güzelce karıştırılarak sprey haline getirilir. Saçı öne doğru eğip güzelce spreylenince saç hacimli ve dalgalı bir hal alacaktır.

Evdeki Malzemelerden Doğal Saç Şekillendirici Yapma

Saçlar gördükleri her işlemden sonra belli bir miktarda kırılarak kopmaya başlar. Saçların yoğun bir bakıma alınması ve tekrar güçlendirilmesi gerekir. Büyük anlamda saça zarar veren kimyasal uygulamaların başında boya işlemleri gelir. Saçlar her boya işleminden sonra yıpranarak zarar görmektedir. Bu amaçla saçlara uygulanan besleyici kremler ve bakım maskeleri saçları kısmen de olsa eski sağlığına kavuşturmakta yardımcıdır. Saçların daha fazla yıpranmasını ve zarar görmesini önlemek amacıyla evde doğal ürünlerden oluşan bir karışım hazırlamak mümkündür. Bu sayede hem kuaförlerde harcanacak fazla zamandan tasarruf edilir, hem de saçlar kimyasal madde kullanımına karşı korunmuş olur. Evde hazırlanacak doğal bakım ürünleri ve şekillendiriciler sayesinde saçlar beslenerek eski gür haline kavuşabilir.

Doğal Şekillendirici İçin Gereken Malzemeler

Evde yapılabilecek bir doğal şekillendirici bakım ürünü ile saçlar daha parlak ve daha dolgun bir görünüme kavuşabilir. Kimyasal içermediği için saça faydası dokunacak bu ürünler sayesinde saçlar yıpranmadan ilk günkü doğal görünümünü sahip olabilir.

Doğal bir saç şekillendirici bakım ürünü için; bir tatlı kaşığı jelatin, 1 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve iki damla Biberiye yağı yeterlidir. Bütün ürünlerin bir arada karıştırılması ve çalkalanması ile homojen bir karışım elde edilir. Bu karışımı saça şekil vermek suretiyle yedirilmesinden sonra saçlar istenilen biçimde şekillendirilerek doğal bir görünüm kazanır.  Bu karışımdan en üst düzey fayda sağlayabilmek için saçın temiz olmasına dikkat edilmelidir.

Evde Yapılabilecek Saç Spreyi İçin Malzemeler

Hazır olarak kullanılan şekillendirici saç spreylerinde kadınların vücudunda kanser etkisine yol açabilecek etkide kimyasal ürünler bulunmaktadır. Bu nedenle doğal olarak yapılabilecek saç spreyleri sağlık açısından problem yaratmamak ile birlikte saçlarda istenilen şekillendirici etkisini yaratabilir. Evde yapılabilecek şekillendirici sprey için kullanılan yegane ürün deniz tuzudur. Deniz tuzundan hazırlanacak bir sprey ile saçları hacimlendirmek ve kuvvetlendirmek mümkündür. İçerisinde bulunan yüksek tuz oranı nedeni ile saça istenilen şekil verilebilir. Deniz tuzu kullanımı kolay olan bir saç spreyi olarak bilinir.

Evde Deniz Tuzu Spreyi Hazırlama

Deniz tuzu spreyi hazırlamak için; 2 bardak su,  kaşık deniz tuzu, 2 kaşık İngiliz tuzu, 2 kaşık Hindistan cevizi yağı, 2 kaşık Aloe Vera jel ve 7 Damla kadar esans yağ kullanılabilir. Esans yağı tercihe bağlı olmakla birlikte kullanılması zorunlu değildir. Deniz tuzu spreyi hazırlamak için kaynama sıcaklığında bulunan su ve ılıdıktan sonra tuz çeşitleri bu suya eklenir. İyice erimesi sağlanan tuz suda karıştırılarak Hindistan cevizi yağı bu karışıma eklenir. Karıştırmaya devam edilirken Aloe Vera jeli ve isteğe bağlı tercih edilen esanslar dökülüp bu su karıştırılmaya devam edilir. Bütün maddeler suda eridikten sonra su soğumaya bırakılır. Bir sprey şişeye boşaltıldıktan sonra saçlarda sağlıkla kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Saç Bakımı İle İşlem Görmüş Saçlar Daha Canlı başlıklı makalemizde boyanmış saç için bakım, fönlü saç için bakım ve kırık saç için bakım hakkında bilgiler verilmektedir.Evde Saç Spreyi Nasıl Yapılır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.