Güzelkız.com

Evde Ruj Yapımı


Evde Ruj Yapımı

Evde makyaj malzemelerin yapımı, bayanların son zamanlarda tercih ettikleri uygulamadır. Bayanlar hem doğal olması hem de sağlıklı olması bakımından bu uygulamaya çok fazla yönlenmiş durumdadırlar. Özellikle evde ruj yapımı, allık, bb krem, eyeliner, likit far gibi çeşitli uygulamalar vardır. Bayanlar bunları yapmak için internet üzerinden araştırma yapabilirler. Evde kalan makyaj malzemelerinin de değerlendirilmesi ve tekrardan kullanımı sağlama açısından hem ekonomik hem de kullanışlıdır. Özellikle evde ruj yapımı sıklıkla kullanılan bir uygulamadır. Özellikle doğal malzemelerden yapıldığından hem cildin korunmasından yardımcı olur hem de bakım yapar.

Evde ruj yapımı için doğal malzemeler, pastel boyalar veya artmış rujlar kullanılabilmektedir. Hindistan cevizi yağı, bal, turp, pancar, bal mumu zeytinyağı, vanilya gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bunların dışında vazelin ve benzeri gibi ürünler kullanılabilir. Dudakların dolgunlaşması isteniyorsa yakıcı yağlar da kullanılabilir. Bu malzemelerden hangisi kullanılmak isteniyor ise bir kap içerisine alınarak benmari usulü eritme işlemi yapılır ve güzelce karıştırılarak ruj donmaya bırakılır. Sonrasından doğal ruj elde edilmiş olur.

Evde Vazelinle Ruj Yapımı

Vazelin cildin sağlığı açısından oldukça faydalı bir üründür. Özellikle kış mevsiminde kullanıldığında cildin kurumasını ve çatlamasını engeller. Cilde bakım yaparak besler. Aynı şekilde dudaklara sürüldüğünde dudakların dolgun olmasını sağlar. Bu nedenler evde ruj yapımında vazelin kullanmak daha faydalı ve avantajlıdır. Evde vazelinde ruj yapımında, bir miktar vazelin, renklendirici bir ürün( artan rujlar, doğal ürünler veya pastel boyalar), esans veya aroma verici yağlar veya ürünler kullanılmalıdır. Bu ürünler bir kap içerisinde eritilerek iyice karıştırılır ve ruj elde edilmiş olur.

Evde Ruj Yapımı Suna Dumankaya

Suna Dumankaya, evde kolaylıkla hazırlanabilecek sağlıklı ruj yapımı önermektedir. Bunun için kullanılacak malzemeler, çilek esansı, bal mumu, parafin, vazelin, buğday özü yağı, gıda boyası gibi ürünlerdir. Parafin, vazelin, bal mumum benmari usulü ile eritilir ve sonrasından diğer ürünler yavaş yavaş eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra donmaya bırakılır ve kolaylıkla uygulanır. Bu yöntem hem sağlıklı hem de kullanışlıdır. Evde ruj yapımı Suna Dumankaya tarifi ile birçok birey sağlıklı dudaklara kavuşmuş olurlar.

Vazelinsiz Ruj Yapımı

Ruj yapımından vazelin kullanmak istenmiyorsa, parafin, bal mumu, Hindistan cevizi gibi ürünler kullanılır. Renklendirici olarak seçilen bir malzeme ile bu ürünler karıştırılarak ve esans ilavesi ile de rujlar kolaylıkla hazırlanır. Çeşitli yağlar ile dudağa hem bakım yapılır hem de dolgunluk kazandırılır. İnternet çok çeşitli vazelinsiz ruj yapımı tariflerine ve yöntemlere ulaşmak mümkündür. Özellikle bazı bakım uzmanları veya doktorların tavsiyeleri dikkate alındığında daha sağlıklı ürünler kullanmak uygun olacaktır.

Ruj Yapımında Kullanılan Malzemeler

Evde ruj yapımında kullanılan malzemeler, isteğe göre şekillenmek ve değişmektedir. Bu malzemeler genel olarak, bak mumu, parafin, vazelin, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya farklı yağlar, renklendirici olarak eski rujlar, doğal renk veren besinler, gıda boyaları veya pastel boyalar kullanılabilmektedir. Bunların yanı sıra rujun tadının ve kokusunun iyi olması için esanslar veya çeşitli yağlar da kullanılabilir. Ruj yapımında kullanılan malzemelerden hangisi isteniyor ise karıştırılabilir ve ruj yapılabilir. Renklendirme de dikkat edilmesi gereken, eski rujlardan çok fazla kullanmamak, pastel boyalar ise sağlıklı olan çocuk pastel boyaları olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Cruelty Free Ne Demektir, Cruelty Free Markalar başlıklı makalemizde cruelty free, Cruelty Free Markalar ve cruelty free markaları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.
Evde Ruj Yapımı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.