Güzelkız.com

Evde Güneş Lekesi Kremi Nasıl Yapılır?


Evde Güneş Lekesi Kremi Nasıl Yapılır?

Güneş lekeleri özellikle yaz mevsiminde daha çok gün yüzüne çıkan cilt lekeleridir. Kararma şeklinde görülebileceği gibi genellikle çil dediğimiz küçük kahverengi noktalar olarak ortaya çıkmaktadır. Cildin hassasiyetine ve rengine göre bu lekeler geniş bölgelere yayılabilmektedir. Cilt rengi diyoruz çünkü beyaz tenli kişiler zararlı güneş ışınlarından daha fazla etkilenmektedirler. Oluşan cilt lekelerinin çözümlerine değinmeden önce bu lekelerin oluşmaması için neler yapılabilir buna bir bakalım.

Güneş Lekelerini Önlemenin Yolları

Güneş aslında D vitamini açısından vücudumuz için bulunmaz bir kaynaktır. Güneş ışınlarına uzun süre ve aşırı derecede maruz kalmak istenmeyen sorunlara yol açabilmektedir. Ciltte görülen lekelerde sıkça rastlanan zararlarının arasında yer alır. Güneşin zararlı etkilerden korunmanın en etkili yolu mümkünse sıcağın en yoğun olduğu vakitlerde dışarı çıkmamaktır. Çıkılması gerekiyorsa da mutlaka güneş kremi sürülüp çıkılmalıdır. Kullanılacak krem en az 30 faktör ve mümkünse suya dayanıklı olmalıdır. Bir kere sürdüm yeter denmemeli her 3 saatte bir yenilenmelidir. Güneş kremi sürmek sadece yazın değil kışın da alışkanlık haline getirilmelidir. Yüzü korumak adına şapka ve gözlük de kullanılabilir. Bu basit yöntemlerle güneşin zararlarını aza indirmek mümkündür.

Güneş Lekeleri İçin Ev Yapımı Kremler

Kozmetik mağazalarında güneş lekelerine yönelik çeşit çeşit ürün bulmak mümkündür. Güneş lekeleri birçok insanın ortak problemidir.  Leke kremlerine olan ilginin yoğun olması fiyatlarının yüksek tutulmasına sebep olmuştur. Kimileri yüzündeki görüntüden hoşlanmadığı için yüksek meblağlar ödeyerek kremleri satın alabilmektedir. Evde yapılabilecek kremler hem bütçeyi sarsmaz hem de doğal içerikli olduğundan cilde ekstra zarar vermez. Yazımızın geri kalanında evde az malzeme ile yapılabilecek doğal leke kremlerine birkaç örnek vereceğiz.

E Vitamini Katkılı Aloe Vera Kremi

Aloe Vera bitkisinin cilde olan faydasını duymayan yoktur. Eczaneden temin edilebilecek E vitamini tüpleriyle de desteklendiğinde ortaya güçlü bir leke giderici çıkacaktır. Aloe Vera bitkisinin içerisindeki jelden 2 yemek kaşığı çıkarılır. Kâseye alınan jelin içerisine bir ampül E vitamini eklenir. Elde edilen karışım güneş lekelerinin olduğu bölgelere güzelce sürülür. İyice kuruduktan sonra ılık suyla bolca yıkanır. Bu uygulama en az bir hafta sonra etki gösterecektir. Bunun için her gün uygulanması gerekir.

Limonlu Ballı Krem

Limonun içerisindeki asit özelliği sayesinde lekeleri beyazlatma gibi bir işlevi bulunmaktadır. Bal ise cildi yenilemede ve zararlı etkilere karşı korumada etkilidir. Bu iki mucizevi ürün birleştiğinde ise güneş lekeleri ile baş etmek oldukça mümkün olacaktır. Bunun için gerekli olan 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı baldır. Bir kâsede bal ve limon suyu güzelce karıştırılıp krem haline getirilir. Hazırlanan bu krem her gün rahatlıkla sürülebilir.

Tarçın ve Yumurta ile Elde Edilen Krem

Bir yumurta sarısını 1 çay kaşığı tarçın ile karıştırıp güneş lekelerine karşı etkili bir krem elde edebilirsiniz. Karışımı 20 şer dakikalık kürler halinde haftada iki kez uygulamak etkili sonuç almak için yeterli olacaktır. Bütün bu yöntemlerde süreklilik ve sabır önemli bir yer teşkil etmektedir. Bunlara ek olarak her gün güneş kremi kullanımı ihmal edilmemelidir.

Evde Cilt Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Cilt, güneş ışınları, ağda izleri, yanık gibi sebeplerden ötürü kararmayla karşı karşıya kalabilmektedir. İlerleyen yaşla beraber cilt bazı deformasyonlara uğrar. Karamalar da bu deformasyonlardan yalnızca bir tanesidir. Güneş ile temas eden bölgelerde, dirseklerde, dizlerde ve koltuk altında bu şikâyete sıkça rastlanmaktadır. Bebeklikteki tertemiz ve pürüzsüz cildi geri getirmek mümkün olmasa da cildi uğradığı deformasyonlardan bir nebze olsun arındırmak mümkündür. Bu anlamda piyasada birçok beyazlatıcı adı altında ürün bulunmaktadır. Piyasa ürünlerine dünyaca para dökmek yerine doğal yöntemlerle tedavi yoluna gidilebilmektedir. Bunun için evde kolayca uygulanacak birkaç yöntem etkili olacaktır. Bu yöntemlerden bazılarına bu yazımızda yer vereceğiz.

Cilt Beyazlatma Yöntemlerini Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ürün her cilde iyi gelmeyebilir bu yüzden cilt özelliklerinin iyi bilinmesi gerekir. Cildinizin bir kısmında ürünü test edebilirsiniz. Hassas bir cilde sahipseniz bir dermatologdan yardım almanız daha doğru olacaktır. Ürünü denediyseniz ve alerjik bir durum gelişmediyse en az bir ay devam etmelisiniz. Birden fazla yöntem bir arada kullanılmamalıdır. Uygulanan yöntemin netice görmesini beklemek süreklilik ve sabır ister.

Her Derde Deva Yoğurt

Yoğurt içerisinde bulunan laktik asit sayesinde cildi beyazlatır, besler ve pürüzsüz olmasına da yardımcı olur. Yoğurdun etkili olabilmesi için doğal sütten yapılmış ev yoğurdu olmasına dikkat edilmelidir. Yoğurt kararmalarda etkili olduğu kadar cildi nemlendirme konusunda da oldukça başarılıdır. Cildi oluşmuş ya da oluşabilecek bakterilerden korur. Uygulanması da gayet basittir. Kararmış olmasından şikâyet edilen bölgeye her akşam düzenli olarak yoğurt sürüldüğünde 1 ay gibi bir sürede önemli derecede sonuç alınacaktır. Yoğurt her kararmada etkili olsa da en çok güneş kaynaklı kararmalarda etkilidir. Her akşam maske şeklinde bölgeye yedirip iyice kuruduktan sonra ılık su ile yıkamanız yeterli olacaktır.

C Vitamini Deposu Limon

Limon da kararmalara karşı mücadele edilebilecek bir üründür. Limon cildi ölü derilerden arındırırken yeni hücrelerin de gelişmesine fırsat vermektedir. Bir ürünün kararmalarda etkili olabilmesi için asidik özelliğe sahip olması gerekir. Limon bu anlamda bulunmaz bir üründür. Öncelikle bir limonu ortadan ikiye bölüp suyu çıkarılır. Çıkarılan suyla gerekli bölge güzelce ovulur. Bu şekilde yarım saat kadar beklenir ve bol suyla güzelce yıkanır. Hepsi bu kadardır. Cildinizdeki kararmaların zamanla beyazladığını fark edebilirsiniz. Bunun için sürekliliğin esas olduğu unutulmamalıdır.

Evdeki Mucize Aloevera

Aloe Vera evde küçük bir saksı da dahi kolayca yetiştirilebilecek bir bitkidir. Cilde olan faydası saymakla bitmez. Kullanımı da oldukça basittir. Aloe Vera bitkisinin içerisinde bulunan jel şeklindeki özü çıkarılır ve cilde sürülür. Bu işlemi haftada iki kez uygulamak yeterli olacaktır. Dikkat edilmesi gereken husus Aloe Vera sürüldükten sonra güneş temasından kaçınılmalıdır. Aloe Vera her türlü kararmayla birlikte en çok güneş etkenli kararmalarda fayda sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Evde Yüz Bakımı Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde evde cilt bakımı, evde cilt maskesi ve evde güzellik bakım hakkında bilgiler verilmektedir.Evde Güneş Lekesi Kremi Nasıl Yapılır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.