Güzelkız.com

Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır, Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?


Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır, Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Ev yoğurdu nasıl yapılır, dikkat edilecek noktalar nelerdir; İnsanların yeme düzenleri ve alışkanlıklarının değişmeye başladığı bu zamanlarda insanların dışarıdan aldığı hazır gıda tüketimi en aza indirgenmeye çalışılıyor. Bunun için evde kendi besinlerini kendisi hazırlamak isteyen bir sürü insan bulunuyor. Bu noktada evde en kolay şekilde yapılabilecek gıdaların süt ürünleriyle mümkün olduğunu söylemek gerekir. Özellikle çoğu ebeveynin ve doğal beslenmeye özen gösteren kişilerin süt ürünlerini evde yapması hem çiğ süt satımını hem de inek yetiştirilmesini artırmıştır. Ev yoğurdu ise evde süt ile yapabileceğiniz en sağlıklı gıdalardan biridir. Ancak kıvamını tutturmak ve yöntemini belirlemek başlangıç aşamasındakiler için biraz zorlayıcı olabilir. Bu sebeple sizlere birkaç ipucu vererek hem bu sağlıklı besini yapmanızı sağlamak hem de doğal besinler tüketimini desteklemek istedik.

İlk olarak nasıl bir süt kullanmak gerektiğine karar vermelisiniz. Çiğ sütten mi yoksa pastörize sütten mi yapılmalı en sık karşılaşılan sorunlardan biri. Çiğ sütü eğer bulabiliyorsanız veya sokağınızda sütçülerden temin edebiliyorsanız kesinlikle kullanmanızı öneririm. Eğer yoksa güvendiğiniz bir doğal marketten günlük süt veya süt ürünleri konusunda iyi markaların yağlı sütünü kullanabilirsiniz.

Mayalama Yöntemleri

Ev yoğurduğunu mayalama konusunda aslında en çok bilinen 2 yöntemden bahsedeceğiz. Bir tanesi fırında mayalamak diğeri de normal mayalama yöntemi.

Mayalamak için ne gerekir?

Fırında mayalamak veya kapatarak mayalamak için öncelikle ev yoğurdu kullanmanız gerekir. Hazır yoğurtla yaparsanız hüsrana uğrayabilirsiniz. Bu sebeple ya bir yakınınızdan ev yoğurdu edinmelisiniz veya sütçünüzden süt alırken sütçünün kendisinden yoğurt mayası temin edebilirsiniz. Yoğurdunuz ve çiğ sütünüz hazırsa şimdi mayalama zamanı!

Fırında mayalamak için; öncelikle çiğ süt ise kullanacağınız süt iki kere havalandırarak kaynatmanız ve kaynatırken de üzerinde biriken kaymağı bir kenara almanız gerekmektedir. İsterseniz daha sonrasında değerlendirir veya direkt atabilirsiniz. Kaynattıktan sonra sütün belli bir sıcaklığa gelmesine dikkat etmelisiniz 41 – 44 dereceler arasında ise yoğurdunuzu mayalanmaya hazırlayabilirsiniz. Elinizde var olan mayayı sütle karıştırarak (bunun ölçüsü de kilo başı kaşık olarak düşünebilirsiniz) cam bir kabın içerisine alıp önceden 40 derecede ısıtmış olduğunuz fırına üzerini kapatarak koyup o sıcaklıkta 4 saat bekletmelisiniz. Sonrasında yoğurdunuz hazır. İsterseniz küçük cam kaplarda tek seferlik de yapabilirsiniz. Daha kıvamlı olmasını isterseniz daha sıcak bir fırında uzun süre bekletebilirsiniz.

Kapatarak mayalamak için ise çiğ sütünüzü yine aynı şekilde kaynatmalısınız. Sonrasında 43 derece civarında sütü soğutmalısınız. Soğuyan sütten alarak mayalayacağınız yoğurda karıştırmanız gerekmektdir. Sonrasında daha homojen bir karışım için tüm süte yaymanız gerekir. En sonunda ise yoğurt kabınızın içine ilk olarak havlu kağıt sonrasında kapağını kapıp bir battaniye ve masa örtüsüyle sararak soğumaya bırakmalısınız. Soğuduğunda buzdolabına kaldırabilirsiniz.

Her iki türlüde iyi kıvamlı yoğurdunuz afiyetle yemeniz için hazır olacaktır. Sizler de gururla mayaladığınız yoğurdunuzu sevdiklerinizle paylaşabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Sivilcelere Kesin Çözüm Var Mıdır? başlıklı makalemizde akne tedavisi, sivilceler için kesin çözüm ve sivilceler kesin çözüm var mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır, Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.