Güzelkız.com

En Kalorisiz Besinler Nelerdir


En Kalorisiz Besinler Nelerdir

En Kalorisiz Besinler Nelerdir

Kalorisiz besin türlerini incelemeden önce kalori nedir, kalori hesaplaması nasıl yapılır, erkek ve kadınlar arasındaki kalori farkı nedir ve neden oluşur gibi soruların yanıtlarını vererek başlamayı uygun gördük.

Kalori Nedir

  • Bilimsel olarak açıklayacak olursak besin maddelerinin dokuların içinde yanarak insan bedeninin sıcaklık derecesinde kullanılmaktadır. Tabi ki bizim bu tanım ile pek bir işimiz yok. Dolayısıyla bu tanımı şöyle şekillendirmemiz daha anlamlı olacaktır; Kalori bir insanın o gün içerisinde ihtiyaç duyduğu enerji oranıdır. Biraz daha mana katacak olursak kalori eşittir enerji olabilir. Her besin maddesinin belirli oranalrda bir kalori değeri vardır.

Kalori Nasıl Hesaplanır

En basit şekli ile kalori hesaplaması yapmak için 1 gram karbonhidrat ve 1 gram proteinin kaloriye dönüştüürlmiş hali her biri için 4 kaloridir diyebiliriz. Aynı zamanda 1 gram yağ 9 kalori barındırır. Gördüğünüz üzere yağ daha fazla kalori içermektedir.

Kalorilerin Değeri

Kalorilerin her biri diyetisyenler tarafından çok önemlidir. Dolayısıyla zayıflamak isteyenler veya tam tersi kilo almak isteyenler için de önemlidir. Günlük kalori ihtiyacınız hesaplanır ve hesap sonrası diyetisyeninizle oturur konuşursunuz. Sizin ihtiyacınız günde 2 bin kalori ise ve zayıflamak istiyorsanız size ihtiyacınızdan daha az oranlarda kalori içeren besin maddeleri verilir. Ve siz bu listeye uydukça her gün çok az da olsa kilo vermeye başlarsınız. İşte kalori hesaplaması bu nedenle çok önemlidir. Kalori değeri düşük besinler tüketerek zayıflamaya daha etkili ve hızlı ilerleyebilirsiniz.

En Kalorisiz Besinler Nelerdir

Yine geldik asıl konumuza. Kalori değer en düşük besin maddelerini tanıyalım biraz.

  • Ispanak

En düşük kalori değerine sahip besinlerde zirve sahibi bir yiyecek. Bir su bardağını tepeleme ıspanak ile doldurduğunuzda sadece 7 kalorilik bir değer ortaya çıkar. Yani bir öğün ıspanak yersenzi sadece 7 kalori. Çok mükemmel bir değer değil mi? Diyet egzersiz zayıflama amaçlı tüketecekseniz her gün mutlaka ama mutlaka bir öğün ya da bir ara öğün olarak tercih edebilirsiniz. Üstelik birçok vitamin ve mineral barındırmaktadır. İçerisinde K vitamininden Selenyuma, Fosfordan Çinko’ya dek pek çok gerekli madde vardır.

  • Marul

Kendileri sadece 8 kaloridir efendim. Üstelik su oranı da olukça yüksektir. A, B, C, K vitaminlerinden birer miktar barındırır. Çinko ve Potasyum da cabası.  Diğer sebzelerle birleştirebilir, suyunu çıkartabilirsiniz.

  • Salatalık

16 kalori ile üçüncü sırada olan bu sebzemiz amino asit kompleksleri de içermektedir. İlk iki sırada ye ralan sebzelerimize nazaran ek olarak Lif ve Manganez de içermektedir. Tüketirken dikkatli olmak lazım. Çünkü ıspanak kalori değerine göre iki katından fazla.

  • Roka

6 kalori ile zirveyi paylaşan bitkilerden biri. Çorbalarınıza rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Salatalara zaten ekleyebilirsiniz.

  • Kereviz

16 kaloriye sahip olan bu bitki aynı zamanda %95 oranında su barındırmaktadır. Karbonhidrat değeri de çok düşüktür. Lifli desteği ile toj tutmaya yardımcı olabilir. Midede daha fazla doygunluk hissi yapabilen nadir besin maddelerindendir. Tadı pek çok kişi tarafından hoş bulunmasa da diyet yapacak kişilerin tüketmek zorunda olduğu besinlerin en tepesindedir.

  • Su teresi

4 kaloriye sahip bu bitki temek vitamin ve temel minerallerin hepsinden barındırmaktadır. Günde bir su bardaı oranına kadar tüketilmesi önerilir. Özellikle zayıflamak isteyen her erkek ve kadın tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

  • Turp

18 kalori değerine sahiptir. Bir bardak dolusu oranınca turp 18 kaloriye eş değerdir. Lifli bitkilerdendir. Çiğ ve pişmiş olarak yiyebilirsiniz.

  • Lahana

22 kalorilik bu sebzemiz kilo vermek isteyen bay – bayanların en çok tükettiği besinlerin arasında ilk sırayı yer alır. Öyleki lahana suyundan çorbasına, salatasından tatlısına dek pek çok çeşidi vardır. İçerisinde protein ve Pantotenik asitler de bulunduran bu sebzemizi her gün mutlaka tüketmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan İç Huzur Yoga! başlıklı makalemizde iç huzur, kimler yoga yapabilir ve yoga hakkında bilgiler verilmektedir.En Kalorisiz Besinler Nelerdir Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.