Güzelkız.com

Emzirmek Gebelikten Korur Mu


Emzirmek Gebelikten Korur Mu

Emzirmek Gebelikten Korur Mu

Emzirmek gebelikten korur, ülkemizde çiftler genellikle bebek sahibi olduktan birkaç sene sonra ikinci bir bebeği düşünüyor. Kadınlar genellikle ilk bebeği doğurduktan sonra bir süre hamile kalmayacağını düşünürler ve doğum kontrol yöntemlerini uygulamazlar. Ancak bu kişiler daha sonradan beklemedikleri bir şekilde gebe kalabilirler. ‘’Emzirmek gebelikten korur mu ‘’ sorusuna kesin cevap vermek oldukça zor bir iştir. Ancak emzirmenin geçmişten günümüze hamile kalma ihtimalini azalttığı biliniyor. Emzirmenin gebeliği engelleyecek bir metot olarak kullanılması için birkaç koşul gerekiyor. Bu koşullar; Kadının doğumdan sonra âdet kanamalarının başlamamış olması, bebeğin tamamıyla anne sütüyle beslenmesi ve bebeğin 6 aydan daha küçük olmasıdır. Bu koşullar altında emzirmenin anneyi gebelikten koruması yüksek oranda etkili olacaktır. Elbette bu etki bebek 6 aydan büyük olduğunda giderek azalmaktadır. Beslenme vitaminler ve ilaçlar haricinde tamamıyla anne sütüyle olmalı. Bu koşulların en önemlisi âdet kanamasının başlamamış olmasıdır. Kanamanın başlaması durumunda kesinlikle tesirli bir doğum kontrol metodu uygulanmalıdır. Bu koşulların bir arada olduğu doğum kontrol yöntemine Laktasyonel Amenore Metodu (Lam) adı verilir. Lam tesirli, maliyetsiz %100 doğal bir yöntemdir. Yöntemin avantajlarından bahsetmek gerekirse ilk olarak doğru uygulandığı takdirde yüksek etkisi olduğunu belirtmek gerekir. Yöntem basit ve kolaydır herkes tarafından rahatça uygulanabilir. Maliyeti yok denilecek kadar azdır ve herhangi bir yan etkisi yoktur. Cinsel hayatınıza kesinlikle herhangi bir kısıtlama getirmez. Dünya genelinde kullanılan bir metottur. Anne ve bebek sağlığı bakımından oldukça yararlı bir yöntemdir. Bu avantajları bir kenara koyduğumuzda ise 6 ay sonra etkisinin gittikçe azaldığını tekrar hatırlatmakta fayda var.

Emzirme Gebelikten Nasıl Koruyor

Kadın bireyde prolaktin hormonu kafatası içerisindeki beynin alt tarafında bulunan hipofiz dene bezden salgılanır. Doğumun ardından dokunsal uyarılar ve bebeğin meme ucunu emme hareketleri oksitosinin kana salgılanmasını ve halihazırda birikmiş olan sütün dışarı çıkmasına neden olur. Bu sürecin devamında bebeğin düzenli bir şekilde emzirilmesi sürecin ömrünü uzatır ve prolaktin hormonunun kanda bulunan miktarını arttırır. Bu hormonun başka bir görevi, Bebeğin mevcudiyetini diğer organlara özellikle yumurtalıklara iletmektir. Bu iletinin sürekli olarak devam etmesi sonucunda gebeliğe neden olacak yumurta üretimine son verilir. Bunun sonucunda kadında cinsel isteğin azalması ve vajina kuruluğu ortaya çıkar.

Ekolojik Emzirmeyle Başarı Oranı

Emzirmeyle gebelikten korunmanın başarı oranı 6 aydan sonra zaman geçtikçe hızla azalmaya başlar. Ancak eğer başarı oranınızın azalmasını istemiyorsanız uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu yöntemler kullanıldığı takdirde 6 ayın ardından kadının adet görme sürecine kadar korunma oranı %94’e kadar çıkabiliyor. Bu yöntemler şunlardır;

  • Doğumun ardından lohusalık dönemi haricinde kadında kanama olmamış olması.
  • İlk 6 ayda emzirmeden başka beslenme yöntemi olmamalıdır.
  • Emzik kullanmaktan kaçınılmalı bebeğin sakinliği açısından emzirmeden başka bir şey tercih edilmemelidir.
  • Emzirme sıklıkla yapılmalı aradaki süre fazla uzun tutulmamalı. Bebek ne zaman arzu ederse o zaman emzirilmelidir.
  • Bebeğin bakımıyla mümkün olduğunca anne ilgilenmelidir. Bakıcının anneden daha fazla bebekle ilgilenmesi sonucunda anne ve bebek arasında duygusal bağ zorlaşır ve bebek anneden uzaklaşabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Egzersiz Öncesi Ve Egzersiz Sonrası Beslenme başlıklı makalemizde Beslenme ve egzersiz hakkında bilgiler verilmektedir.Emzirmek Gebelikten Korur Mu Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.