Güzelkız.com

Dukan Diyeti


Dukan Diyeti

Kilo problemi çağımızın en büyük sorunlarından biri haline geldi. Geçmişten günümüze değişen yaşam tarzımız sayesinde artık daha yüksek kalorili gıdalar tüketip daha az hareket ediyoruz ve kaçınılmaz sonuç ile karşı karşıya kalıyoruz. Hayatta kalmak için avlanmak ve yakaladığı avını pişirip yemek zorunda olan insanoğlundan marketlerden aldığı gıda ürünlerini mikrodalga fırınlarda saniyeler içerisinde ısıtıp tüketen bir nesil haline geldik.

Günlük hayat içerisindeki çalışma koşullarımız, tatil anlayışımız, oyun ve eğlence anlayışımızda bu yörünge de ilerliyor. Tatil deyince doğal güzellikleri olan kültürel mekanları gezmek yerine deniz kenarında şezlong üzerinde saatlerce yanmayı, oyun eğlence deyince ise bilgisayar başında joystickler ile saatler geçirmeyi hayal ediyoruz. Tüm bu değişen tercihlerimiz ise hayatımızın tamamını etkisi altına alan bir kilo sorunu ile karşı karşıya kalmamızı sağlıyor. Dünya sağlık örgütü tarafından yapılan çalışmalara göre çağımızın en büyük hastalıklarından biri obezite olarak açıklandı. Obezite başlı başına yeterince büyük bir derken bunun yanı sıra obeziteye bağlı hastalıklarda buna ek olarak geliyor. Diyabetten, kansere kadar pek çok hastalığı tetikleyen obeziteden kurtulmak için dünya çapında pek çok sağlık kuruluşu harekete geçmiş durumda bulunuyor.

Obezite ile mücadele konusunda harekete geçen ve bu konuda öncü olan isimlerin başında da Dukan Diyeti ile literatüre giren Pierre Dukan geliyor. Tıp doktoru olan ve nöroloji alanında uzmanlık yapma planları kuran Pierre Dukan, obezite ile mücadele eden bir hastasının kendisine başvurması sonrasında rotasını değiştirerek yoluna beslenme ve zayıflama uzmanı olarak devam etmeye karar vermiştir. Bu yazımızda sizlere Pierre Dukan’ın hastaları üzerinde uygulamış olduğu diyete dair detayları paylaşacağız.

Dukan Diyeti Listesi Örneği

Obezite ile mücadele eden hastasının talebi üzerine ona protein ağırlıklı özel bir diyet listesi oluşturan Pierre Dukan, hastasının kısa bir süre içerisinde protein ağırlıklı beslenerek yüksek kilo vermesi üzerine zayıflama sektöründe yepyeni bir yan dal oluşturarak protein ağırlıklı bir beslenme sistemi geliştirmiş, bu alanda kendisini geliştirmiş ve zaman içerisinde diyet programına sebzeleri de ekleyerek hastalarının sağlıklı bir şekilde kilo vermesini sağlamıştır. Dukan diyet listesi örneği vermek gerekirse listenin olmazsa olmazı elbette ki proteinler, bir günlük dukan diyeti listesine göre;

Kahvaltıda; iki adet haşlanmış yumurta, şekersiz çay ya da bitki çayı ve az yağlı peynir

Ara Öğün; ılık süt ya da ayran

Öğlen Yemeği; ızgarada pişirilmiş yağsız derisiz tavuk eti, iki kaşık yoğurt, 2 adet kornişon turşu

Ara Öğün; yeşil çay, şekersiz kahve ya da 2 kaşık yulaf kepeği katılmış 2 kaşık yoğurt

Akşam Yemeği; ızgarada pişirilmiş yağsız köfte ve az tuzlu ayran tüketebilirsiniz. Dukan diyetinin en önemli ögelerinden biri olan yulafı kepeğini bırakmamalı ve günlük en az 2 – 2,5 litre su içmeli ve günlük en az 20 dakika yürüyüş yapmalısınız.

Dukan Diyeti Testi

Eğer Dukan diyeti yapmak ve doğru sonuçlara ulaşmak istiyorsanız yapmanız gereken şeylerin en başında Dukan diyeti testi yapmak olmalı. Site üzerinden yapabileceğiniz bu test sayesinde ne kadar süre ile diyet yapmanız gerektiğini ve alacağınız sonuç hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Testi yaparken ilk aşamada kilonuz ve boyunuz ve cinsiyetiniz hakkında bilgileri girmeniz gerekiyor. İkinci aşamada ise hedef kilonuz, mevcut kilonuz ve ailenizde kilo almaya eğilim olup olmadığı sorularını cevaplamanız gerekiyor.

Üçüncü aşamada şimdiye kadar kaç defa diyet yaptığınız ve hamilelik geçirdiyseniz kaç hamilelik yaşadığınızı paylaşmanız gerekir. Bu aşamada bir görsel ile sağ el baş parmağınız ve işaret parmağınız ile bileğinizi tuttuğunuzda oluşan görüntünün hangi görsele daha yakın olduğu bilgisini paylaşıyorsunuz. Dukan diyeti testini tamamlamak için email adresinizi girdikten sonra sistem dukan diyetinde evreleri ne kadar süre ile yapmanız gerektiği konusunda size gerekli bilgileri email olarak gönderiyor.

Dukan Diyeti Kitabı

Kolay ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenin en doğru yollarından biri de Dukan Diyeti Kitabı’nı okuyarak takip etmeniz olacaktır. Kitabın içeriği hakkında biraz bilgi vermek gerekirse; protein ağırlıklı devam eden dukan diyetinde izlemeniz gereken yol en ince detayları ile birlikte tam olarak gösterilmiş ve kilo verme aşamasında karışılacağınız durumlar ile ilgili gerekli bilgilerin verilmiş olduğunu göreceksiniz. Kitabı okuyarak hem sağlıklı bir şekilde kısa sürede kilo verebilir hem de motivasyonunuzu sağlamak için gerekli tüm desteği alabilirsiniz.

Dukan Diyeti Atak Evresi

Dukan diyetini yaparken ilk karşılaşılan aşama atak evresidir. Dukan diyeti atak evresinde yapılan diyet sayesinde kısa sürede hızlı bir şekilde kilo verilir. Atak evresinde yapılan diyet tamamen vücudun şaşırtılması üzerine kuruludur. Vücut bir anda değişen yeme düzeninin şaşkınlığı ile kısa sürede kilo kaybının gerçekleşmesini sağlar. Bu evrede fazla kilo problemi olan kişinin metabolizma hızının değişmesi için verilmesi gereken kilo aralığına göre 1 ila 10 gün arasında atak evresine devam edilir. Bu süreçte diyeti uygulayan kişi saf protein olarak görülen yağsız dana eti, balık, derisiz tavuk eti, yumurta, hindi eti, sakatat, yağsız peynir, süt, yoğurt gibi ürünleri ve yulaf kepeği tüketir. Bu evrede hızla vücuttaki su atıldığı için metabolizmanın şaşırtılmasından sonra diğer evreye geçiş yapılabilir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyetini yapmaya karar verdiğinizde ilk bilmeniz gereken şey proteinler ile çok sıkı bir ilişkiniz olacağıdır. Diyeti en sağlıklı bir şekilde yapabilmek için ilk önce Dukan Diyeti Testi’ni yapmalısınız. Test aşamasını geçtikten sonra diyetinizin ne kadar süreceği ve hangi sonuca ulaşacağınızı daha net bir şekilde öğrenmiş olacaksınız. Kendinize bir yol haritası belirledikten sonra diyet listesinde belirtilen gıdaların dışına çıkmayarak sabırla süreci takip etmelisiniz.

Öncelikle atak aşamasını geçip hızlı bir şekilde kilo verip, seyir aşamasında yağ yakımına devam edip kilo vermeye devam edebilir, üçüncü aşama olan konsolidasyon aşamasında metabolizmanızı daha da güçlendirerek kilo verimini devam ettirebilir ve son aşama olan istikrar aşamasında dukan diyeti beslenme alışkanlığınızı çok fazla değiştirmeden haftanın bir günü saf protein tüketerek ve yulaf kepeği tüketiminize devam ederek kilonuzu koruyabilirsiniz.

Dukan Diyeti Yapanlar

Dünya çapında bilinen ve diyet listelerinde elde edilen başarı ile kendinden oldukça söz ettiren dukan diyeti hakkında elde edilen bilgilere baktığımız zaman genellikle olumlu sonuçlar ile karşılaşılıyor. Dukan diyeti yapanlar ile ilgili yapılan çalışmalara baktığımızda diyeti uygulayan kişiler diyetin en önemli özelliğinin ve diğer diyetlerden ayrılan tarafının sağlıklı ve kolaylıkla kilo verimini sağlarken yiyecek konusunda sağladığı özgürlük ile diyet yapma isteğini artırdığı oluyor. Diyeti uygulayan kişiler diyet sonucunda elde ettikleri başarıyı hayatlarının tamamında uygulayarak yaşam kalitelerini yükseltmeyi ve sağlık beslenmeyi tercih ettiklerini belirtiyor.

 Dukan Diyeti Listesi 1 Haftalık

Dukan diyeti hakkında yeteri kadar detaylı bilgi verdikten sonra kısa sürede sağlıklı ve hızlı kilo vermenizi sağlayacak 1 haftalık dukan diyeti listesini sizler ile paylaşıyoruz.

Dukan Diyeti Listesi 1 Haftalık

  1. Gün; Kahvaltı: 1 fincan şekersiz bitki çayı, yağsız peynir, haşlanmış yumurta

Öğle: Izgarada pişirilmiş yağsız tavuk eti ve light yoğurt

Ara Öğün: Yulaf kepeğinden yapılmış krep

Akşam: Karides

  1. Gün; Kahvaltı: 3 dilim pastırma, yağ ilave edilmeden yapılmış omlet, 1 bardak light süt

Öğle: Fırında pişirilmiş baharat ile marine edilmiş balık

Ara Öğün: Sade kahve ve yulaf kepeği eklenmiş yoğurt

Akşam: 1 adet haşlanmış yumurta, 1 kâse light yoğurt

  1. Gün; Kahvaltı: 2 dilim hindi salam, 1 fincan bitki çayı, light beyaz peynir

Öğle: light yoğurt ve ızgarada pişirilmiş tavuk göğsü

Ara Öğün: İçerisine 1 yemek kaşığı yulaf kepeği karıştırılmış light yoğurt

Akşam: Izgarada pişirilmiş yağsız köfte

  1. Gün; Kahvaltı: şeker ilavesiz çay, light peynir, 2 adet yumurtayla yapılmış yağsız omlet,

Öğle: baharat ile marine etilmiş tavuk eti (köri soslu olabilir)

Ara Öğün: 1 fincan şekersiz çay, yulaf kepeğinden yapılmış kek

Akşam: Balık çorbası (büyük kâsede)

  1. Gün: Kahvaltı: 1 fincan yeşil çay, light yoğurt

Öğle: Buharda ya da ızgarada pişirilmiş balık

Ara Öğün: 2 Dilim hindi salam

Akşam: ızgarada pişirilmiş dana eti, baharatlı

  1. Gün: Kahvaltı: Yağsız pişirilmiş omlet, 1 fincan sade kahve

Öğle: 1 porsiyon light yoğurt, ızgarada pişirilmiş tavuk göğsü

Ara Öğün: Birkaç tane yulaflı bisküvi

Akşam: Tavuk kıymasından yapılan tavuk köftesi yağsız tavada pişirilebilir ya da dana etinden köfte

  1. Gün: Kahvaltı: 2 adet haşlanmış yumurta, 1 fincan yeşil çay ya da sade kahve

Öğle: Izgarada ya da fırında pişirilmiş somon

Ara Öğün: Sade kahve

Akşam: Izgarada pişirilmiş derisiz tavuk eti

 

NOT: Dukan diyetinde en çok dikkat edilmesi gereken konu protein ağırlıklı beslenmedir. Yukarıda bulunan liste dukan diyetinin atak evresi için uygundur. Diyet esnasında günlük en az 2 – 2,5 litre su içmeli ve günlük minimum 20 dakika yürüyüş yapmanız hem metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını hem de daha kolay kilo vermenizi sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ceviz Suyu Kürü Nasıl Yapılır? Neye İyi Gelir? başlıklı makalemizde ceviz suyu kürü, ceviz suyu kürü yapımı ve ceviz suyu kürü zayıflatır mı hakkında bilgiler verilmektedir.Dukan Diyeti Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.