Güzelkız.com

Düğün Hazırlıkları Rehberi


Düğün Hazırlıkları Rehberi

Düğün Hazırlıkları Rehberi

 

Mutlu beraberliğinizi evlilikle taçlandırmaya artık karar verdiniz. Düğün için hazırlıklarınızı belli bir plan ve proje doğrultusunda yürütürseniz işleriniz kolaylaşacaktır. Düğün hazırlıklarını maddeler halinde ele acak olursak;

Kız isteme:

Kız isteme örf ve adetlerimizde oldukça önemli bir yeri olan bir  geleneğimizdir. Kız isteme töreninde aileler tanışır, kız isteme merasiminin ardından söz takılır. O gün için; misafirlere ikram edilecekler listesi, giyilecek kıyafetiniz, gelecek olan aile büyüklerinin belirlenmesi önceden yapılması gereken hazırlıklardandır.

Nişan:

Nişan töreni evliliğe atılan adımlardan biridir. Nişandan bir ay önce ne tür bir alyans istediğinize karar vermek için model araştırması yapmalısınız. Eş adayınızın zevkiyle sizin ortak zevkinize göre bir alyans modeli seçmelisiniz. Nişan kıyafeti gerek hazır olarak alınabilir, gerekse zevkinize, vücut yapınıza uygun olarak diktirebilirsiniz. Nişan mekanı; yemekli, yemeksiz, kokteyl tarzı olacaksa istediğiniz tarza uygun mekanları gezip, araştırarak bilgi edinebilirsiniz. Sade aile arasında bir nişan düşünüyorsanız evde ya da küçük bir restoranda da yakın akraba – yakın arkadaşlarınızın olacağı bir nişan organizasyonu düzenleyebilirsiniz.

Ev seçimi;

Oturacağınız evi seçmeden önce ilk tercih, eş adayınızla beraber oturmak istediğiniz semte karar vermektir. Oturacağınız semte karar verirken sizin ve eş adayınızın işyerlerinize yakın olmasını da göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Oturulacak semte karar verdikten sonra, ne büyüklükte, kaç odalı bir eve ihtiyacınız var, evde aradığınız ne gibi özellikler var bunlara karar vermelisiniz. Bu kararları verdikten sonra ev aramaya başlayıp, düğünden üç ay öncesinden evi tutmuş olmanız gerekir. Ev tutulduktan sonra evin tadilata ihtiyacı var ise  gereken tamirat tadilat gibi işlerin düğünden önce yapılması gerekir.

Eşya seçimi;

Evinizde kullanacağınız eşyaların seçiminde eş adayınız ile oturup ne tarz eşyalar istediğinizin, eşya için belirlediğiniz bütçenin hesaplamalarını planlı bir şekilde yapmalısınız. Mobilya için belirtilen bütçe ne, beyaz eşya için belirtilen bütçe ne, perdeler için belirtilen bütçe ne maddeler için tek tek bütçe hazırlayarak eşyalarınız için piyasa araştırmasına başlayabilirsiniz. Eşyaları almadan önce firmaların indirim kampanyaları, taksit sayıları, ürün kaliteleri gibi kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir.  Ürün Pazar araştrırması yaparken ürünlerin fiyat kalite orantısına göre kıyaslama yapmalısınız.  Firmaların eşyalara verdikleri garantiler, garanti şartları da çokı önemli etkenler. Mümkünse garanti veren firmaları tercih edin. Eşyaların en geç iki ay önce alınmış olması gerekir.

Davetiye, fotoğraf;

Davetiyenizi zevkiniz doğrultusunda sade, resimli, renkli başta olmak üzere çok çeşitli olan davetiye tarzlarından size uygun olan bir deavetiye seçerek davetli sayısına göre sipariş verebilirsiniz.

Fotoğraf seçimini dış mekanda mı yoksa fotoğrafçı stüdyosunda mı çektirmeyi düşünüyorsunuz. Bunlara karar vermek için uygun kaliteli fotoğrafçıyı araştırarak randevularınızı önceden almalısınız.

Kına gecesi;

Kına gecesi yapmayı düşünmediyseniz, farklı fikirlerimize kulak vermenizde fayda var. Kına gecenizi kızlar arasında evde bol kahkahalı bir veda partisi şeklinde mi tören havasında kızlı erkekli küçük bir düğün gibi mi istersiniz? Eğer yakınlarınız arasında evde parti şeklinde bir organizasyon düşünüyorsanız, giyeceğiniz kıyafete karar verdikten sonra, gelecek misafirlerin listesi yapılır. birkaç çeşit ikramiyelik hazırlanır, kına,kına duvağı, kına tepsisi, kına çerezi, kınada kırılacak testi gibi yörenizin gelenek görenekleri de göz önünde bulundurularak organizasyon ayrıntıları  not alınmalıdır. Müzik seçimi ve müzikte kişilere uygun ses seviyesi sağlayacak hoparlör seçimi yapılmalıdır. Eğer büyük bir kına gecesi töreni istiyorsanız son yıllarda oldukça popüler olan kına organizasyonu yapan, kına ekibine sahip mekanlar ile iletişime geçebilirsiniz…

Nikah;

Evlilik beraberliğinin imzasının atıldığı andır nikah. O imza hayat arkadaşınızı resmileştirdiğinizin imzasıdır aslında. Nikah töreni düğünde yapılabildiği gibi düğünden ayrı da yapılabilmektedir. Eğer nikahı ayrı düğünü ayrı yapacaksanız nikahta beyaz sade bir elbise seçerek saçlarınızı elbiseniz ile uyumlu olarak tam bir bütün olabilirsiniz.

Düğün;

Evlilik beraberliğinde hayat arkadaşınızı, evliliğinizi insanlara ilan ettiğiniz en özel gecelerden biridir düğün.  Ne tarz bir düğün istediğinize eş adayınızla beraber kararlaştırmalısınız. Kır düğünü istiyorsanız, kır düğününe uygun mekanlar, otel düğünü istiyorsanız uygun oteller, sade şık bir tören istiyorsanız, havuz başı mekanlarını tercih edebilirsiniz. İstediğiniz düğünün tarzını belirledikten sonra düğün mekanları araştırmasını bütçeniz doğrultusunda araştırarak karar vermelisiniz. Düğün mekanına karar verirken çalınacak olan müzik listeleri, davetlilere ikram edilecek ikramlıkları konuşmayı unutmayın. Düğün mekanı belirlendikten sonra düğününüzün konseptine uygun gelinlik damatlık seçmelisiniz. Ayakkabılarınızı seçerken hem gelinliğinizle uyumlu hem ayağınızın rahat edeceği bir ayakkabı modeli tercih etmelisiniz. Kuaförünüze istediğiniz modeli öncesinde deneme modeli olarak yaptırırsanız son dakika aksiliklerinin önüne geçmiş olursunuz.

Düğün Hazırlıkları Rehberi

Bir önceki yazımız olan Yemekli Düğün Mekanları 2018 başlıklı makalemizde düğün mekanları, kokteylli düğün mekanları ve ucuz düğün mekanları hakkında bilgiler verilmektedir.
Düğün Hazırlıkları Rehberi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.