Güzelkız.com

Diyete Sadık Kalmak İçin Yapılması Gerekenler


Diyete Sadık Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Zayıflamak isteyenlerin en zorlandıkları şey diyete karar vermek değildir. Diyeti devam ettirmektedir. İlk birkaç günden sonra diyetlerine sadık kalamayanlar hüsranla yeniden eski beslenme programlarına dönerler ve zayıflamak yerine daha fazla kilo alarak devam ederler. Bu yazımızda Diyete Sadık Kalmak İçin Yapılması Gerekenleri tek tek işleyerek diyetlerinize destek olmayı umut ediyoruz.

Motivasyon Önemlidir

Diyete başlayanlar her daim kendi motivasyonlarını yüksek tutmalıdır. Motivasyonunuzu güçlendirmek ve devam ettirmek istiyorsanız neden diyete başladığınızı hatırlamak zorundasınız. Bu nedenler aşağıdakilerden biridir. Veya sizin hedefiniz farklı da olabilir. Burada önemli olan neden zayıflamak istediğinizi ya da neden diyet yapmak istediğinizi unutmamaktır;

  • Bikini giyebilmek ve bikini içerisinde iyi durmak, daha sıkı – daha fit bir vücuda sahip olmak için diyet yapıyorum.
  • Çok daha güzel bir vücuda sahip olmak için.
  • XX kiloya inmek için.
  • Bir etkinliğe – davete katılabilmek için.
  • Koşucu olmak için.
  • Sağlıklı – dengeli beslenmek için.
  • Hastalıktan korunmak, hastalığı atlatmak için.. gibi pek çok nedenden biri ile bu diyete girmişsinizdir. Bu nedenle neden diyete başladığınızı ve neden diyete devam etmeniz gerektiğini sıkça hatırlamaya çalışarak diyetinize sadık kalabilirsiniz.

Hayalci Değil Gerçekçi Olun

Amaçlarınızı belirleyin. Gerçekçi hedefler koymak sizin diyetinize destek olabilecektir. İnternette gördüğünüz bir haftada 7 kilo veren diyetler neticesinde ben bir haftada yedi kilo vereceğim demek gerçekçi değildir. On beş gün içerisinde iki kilo vereceğim demek en gerçekçi hedeflerden biridir. Sizlerde bu tür amaçlar doğrultusunda ilerlerseniz zaman su gibi akıp gittikçe hedefiniz gerçekleştiğinde yani o iki kiloyu kaybettiğinizde mutlu olabilir ve motivasyonunuzu arttırarak diyetlerinize devam edebilirsiniz.

Farkındalık İyidir

Uzman bir diyetisyene gidin. Vücut yağ – kas kitlenizi öğrenin. Tahlillerinizi – analizlerinizi yaptırın. Vücudunuzun dengeli – sağlıklı beslenmesi için gerekli bilgileri edinin. Bu tür bilgiler sizin motivasyonunuzu arttırabilir. Kendinizin farkında olursunuz. Artı ve eksilerinizi bilirsiniz ve o yolla ilerlersiniz.

Diyetten Önce – Diyetten Sonra

Reklamlardan bilirsiniz. Özellikle saç çıkarma ürünlerinde öncesi – sonrası gibi fotoğraflar vardır. sizde bu teknikten yola çıkarak diyete başlamadan önce sağdan – soldan – önden – arkadan – yandan fotoğraflarınızı çekin. Örneğin iki hafta içerisinde iki kilo vereceğim diyorsanız iki hafta sonra yeniden tüm resimleri çekin ve aradaki farkı görün. Hedefinizi başardıysanız bu sizin diyete olan inanç ve motivasyonunuzu kuvvetlendirecektir.

Plan Yapın

Haftalık, on günlük, on beş günlük, aylık.. Kendinize bir diyet çizelgesi oluşturun. Gün gün, öğün öğün ve hatta ara öğünlerinizi dahi yazın. X günü X öğünü X yiyeceğim şeklinde detaylı bir liste yapın. Mümkünse bu diyet planını oluştururken bir diyetisyenden yardım alın. Bu planlama sayesinde dengesiz – sağlıksız beslenmekten de uzak durabilirsiniz.

Diyet Seçimi Önemlidir

Uçuk kaçık gerçekleştiremeyeceğiniz ve sosyal medya üzerinden – internet üzerinden inanması güç ağır diyet programlarını seçmeyin. Diyetisyeninizden destek alarak size en uygun diyetleri gerçekleştirin. Ağır diyetlerle diyete başlamak o diyeti devam ettirmeyi güçleştirir. Basit hedeflerle başlamak daha kolay ve motivasyon arttırıcı etkiler oluşturur. Gündelik – sosyal – iş hayatınıza en uygun tempodaki diyet programlarından seçin.

Gıda Seçimine Dikkat

Evinizden, mutfağınızdan, buzdolabınızdan sağlıksız olarak nitelendirilebilecek tüm besin maddelerini uzaklaştırın. Böylece diyetinize devam ederken ara ara yaşayacağınız açlık krizleri ya da tatlı yeme ihtiyaçlarınızı abur cubur olarak adlandırılan sağlıksız gıdalardan almamış olursunuz.

Dengeli Beslenmeye Özen Gösterin

Mutfağınızdan uzaklaştırdığınız sağlıksız gıdalar yerine daha sağlıklı besin maddelerini, meyveleri, sebzeleri, tahıl gruplarını ve kuruyemişleri alın. Acıktığınız zamanlar dengeli beslenmiş olursunuz.

Birlik Beraberlik Zamanı

Eşinizle, arkadaşınızla ya da sizin gibi diyet yapan diğer insanlarla bir araya gelmeye çalışın. Örneğin spor yapmanız gerekiyorsa ki tüm diyetlerin en büyük destekçisi olan spor şarttır bu nedenle sizin gibi spor yapanlarla bir araya gelin.

Yemek Dışarda Değil Evde

Evdeki yemekler en doğalı – en güzelidir. Ne yediğinizi bilirsiniz. Sağlıklı beslenirsiniz. Kalorinizi ve porsiyonlarınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Diyet yaparken tuz tüketimini azaltırsınız. Daha sağlıklı bitkisel yağlar tüketirsiniz.

Endişelenmek Yok

Kilo kayıp hedeflerinizi yavaşlar ya da durursa umutsuzluğa kapılmayın. Bu nedenle de diyetinizi ağırlaştırmayın ve daha fazla aç kalmayın. Diyet planınız ne ise aynen ona devam edin. Eğer uzun süreli bir yavaşlama ya da durma ile karşılaştırsanız diyetisyeninize ve spor danışmanınıza danışarak diyet – spor programında değişikliğe gidip – gitmemeyi sorun.

Aşırı Yemeğe Dikkat

Yukarıda belirttiğimiz gibi bir program yaptıysanız diyet planınıza sadık kalmanız şarttır. Hiçbir değişiklik yapmayın ve kesinlikle porsiyonlarınızı büyütmeyin.

Yanınıza Destek Alın

Dışarı çıktıysanız veya dışarı çıkma ihtimalleri, zamanında eve ulaşamama ihtimallerine karşı yanınızda ara öğünler taşıyın. Kuruyemiş, tahıl gibi tok tutucu ve formunuzu bozmayan besin maddelerinden küçük miktarlar her daim yanınızda olmalı. Ama abartıya kaçmayın azar azar taşıyın.

Su Hayattır

Diyet planlarınıza sadık kalırken zorlanacağınız anlar olacaktır. Örneğin diyet programınızda saat 15,00’da bir ara öğününüz var ama siz dayanamıyorsunuz ve daha bir saat var. Sadık kalmak için o bir saati de beklemek zorundasınız. Bu nedenle acil acıkma durumlarında su için. Suyun fazlası asla zarar değildir. Dilediğiniz kadar ve hatta fazla fazla için.

Dengeli Beslenme

Tek tip beslenmeden uzak durun. Sebze, kırmızı et, meyve, beyaz et, su ürünleri.. Diyet programınıza bu besin maddelerini dağıtın. Kalori hesaplaması yapın. Karbonhidrat, protein dağılımına uygun ara – ana öğünlerinizi belirleyerek devam ettirin. Diyetinize devam ettikçe programlara uyma, diyetinizi kolaylaştırma güzel olacaktır, kolay olacaktır.

Meyve Sadece Meyve Değildir

Meyveden bir zarar gelmez zihniyeti yanlıştır. Bu nedenle aman fazladan biraz daha meyve yesem ne olur demeyin. Meyvelerde yer alan şeker ve früktoz diyetlerinize zarar verebilir. Bu nedenle planladığınız her şeye özen gösterin. Açlık krizi yaşıyorsanız yukarıda dediklerimize ek olarak yeşil çay da içebilirsiniz.

Her Hafta Kontrol

Diyetinizi devam ettirdiğiniz her hafta her açıdan gelişiminizi kontrol edin, fotoğraf çekin, not edin. Gram gram her haftanızı yazın ki motivasyonunuz güçlü kalsın.

Bir önceki yazımız olan Frutaryen Beslenme Nedir başlıklı makalemizde Frutaryen Beslenme menüsü, Frutaryen Beslenme Nedir ve Frutaryen Beslenme yararları hakkında bilgiler verilmektedir.Diyete Sadık Kalmak İçin Yapılması Gerekenler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.