Güzelkız.com

Diyet Yaparken Tüketebileceğiniz Mantarlar


Diyet Yaparken Tüketebileceğiniz Mantarlar

Pek çoğumuz daha güzel görünmek, zayıflamak, bikiniye girmek gibi nedenlerden dolayı diyet yaparız. Çoğu zaman hüsranla sonuçlansa da azmin karşısında kimse duramaz der gibi devam eder ve nihayetinde başarıya ulaşırız. Bu yazımızda diyet yaparken tüketebileceğiniz mantarlar, türleri, özellikleri, faydaları gibi bilgileri paylaşacağız. Birçok kişi tarafından bilinmeyen nadir bulunan bu mantarlar diyetinize olumlu katkılar sunabilir. Mantarların yanı sıra diyet yaparken bilinmesi ve tüketilmesi gereken çeşitli madde ve besinlerinde kısa kısa açıklamalarını yapmaya çalışacağız.

Diyet Yaparken Tüketebileceğiniz Mantarlar

Maitake Mantarı Nedir?

 • Maitake mantarları en çok kayın ve ağaçlarının köklerinde koloniler halinde büyürler. Mantarın şapka ve sap kısımları insan vücudundaki hastalıklar için şifa amaçlıdır. Vitamin ve mineral içermesi sebebi ile özellikle AIDS hastaları için tedavi edici özelliği olduğu bilimsel açıdan tespit edilmiştir. AIDS ya da kanser hastalarında bağışıklık sisteminin çökmesi ve hastalıkla baş etme durumlarının azalması hallerine içeriğindeki vitaminlerle olumlu etkileri vardır.
 • Bir başka önemli detay yapılan bilimsel deneylerde insan bünyesine alındıktan sonra kanserli organdan başka bir organa sıçramasının önlendiği tespit edilmiştir. Meme kanseri, kalın bağırsak kanseri gibi kanser türlerinde de kanser hücrelerini öldürücü özelliği vardır.

Maitake Mantarı Nasıl Kullanılır?

Maitake mantarı rahatlıkla bulunabilir. Kapsül, sıvı ya da çay şeklinde mevcuttur. Bu tüketimlerde dikkat edilmesi gereken noktalara gösterilmesi gereken hassasiyettir. Özellikle sahte ürünler söz konusu ise yan etkilere maruz kalınacağı olası bir durumdur. Mutlaka doktor kontrolünde kullanım olmalıdır.

Maitake Mantarı Faydaları Nelerdir?

Özellikle kanser hastalarında önleme, diğer organlara sıçrama gibi tedavilerde cevap verdiği bilinen bir gerçektir. İçeriğindekiler sayesinde besin yükü dikkate değerdir. Tam bir antioksidan kaynağıdır. Vitaminler, potasyum, mineraller, aminoasitler açısından zengindir. Yağsız olduğu için de kalori alınması sözkonusu değildir.

 • Maitake mantarı kapsül, sıvı ya da çay şeklinde temin edilebilir.
 • Maitake mantarı vitaminler ve mineraller içerir.
 • Maitake mantarı doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
 • Maitake mantarı kanser türlerinde son derece yararlıdır.
 • Hastada direnç etkisi başlar, hastalığa karşı savaş sözkonusudur.

Maitake mantarı içerisinde beta glukan adlı lif vardır. Bu da bağışıklık sistemini harekete geçirmek ve arttırmak için yardımcıdır. Var olan hastalığa karşı savaşmada etkisi büyüktür. Böylelikle hastada direnç artar, vücut tepki vermeye başlar, doku hasarı azalır. Özellikle bilimsel araştırmalarda; çağın hastalığı olan şeker hastalığı ve beraberinde insülin direncini dengelemek amaçlı etkisi ortaya çıkarılmıştır.

Reishi Mantarı Nedir?

Reishi Mantarı ölümsüzlük anlamına gelir ve uzun yıllardır şifa dağıtma özelliği vardır. Birçok hastalığın tedavisinde özellikle kanser tedavilerinde kullanılır. Bedensel ve ruhsal açıdan etkileri çok fazladır. Kısacası doğanın bir mucizesi olarak tanımlanabilir. Başta kalp hastalıkları olmak üzere ruh ve sinir hastalıkları, zayıflık, iştahsızlık, karaciğer hastalıkları için özellikle kullanılır. Tümör gelişimini azaltıcı etkisi olduğu bilimsel açıdan kanıtlanmıştır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve dolayısıyla hastalıklarla olan mücadelede kapasitenin artması için önemli bir kaynaktır.

Reishi Mantarı Kullanımı

Kullanımına gelince mutlaka doğru ölçülerde ve dikkatli kullanılmalıdır. Yararları çok fazla olsa da dikkatsiz kullanım zarara dönüştürecektir. Mantar kaynatılarak suyu içilir. Çıkan kırmızı suda şifa etkileri vardır.

Reishi Mantarı Fiziksel Faydaları

Şifa niyetine fayda açısından kanser hastalığı başta olmak üzere fiziksel açıdan da yararları vardır. Bunların başında vücudun toksinlerden arınması, fazla yağların depolanmasını engeller. Uyku düzensizliği yaşayanlarda sıkıntıları giderir. Ruhi sıkıntılar açısından da son derece faydaları vardır.

 • Reishi mantarı yenilmez, haşlanınca çıkan kırmızı suyu hastalıklarda şifa özelliklidir.
 • Reishi mantarı özellikle kanser hastaları için yardımcıdır.
 • Reishi mantarı kullanımında ölçü son derece önemlidir.
 • Yan etkileri var olup dikkatli olunmalıdır.
 • Tümör gelişiminde azaltma özelliği bilimsel olarak tespit edilmiştir.

Reishi mantarı yenilebilen bir mantar türü değildir. Yüksek miktarda antioksidan özelliği vardır. Yan etkileri de mevcuttur. Bunların başında bulantı, kusma, kanama yaşanabilir. Özellikle kemoterapi esnasında bu yan etkilerin şiddetli olması fazla olabileceğinden öncesinde ve sonrasında alınması uygun görülmez. Bağışıklık sistemini güçlendirir, karaciğerin toksinlerden arınmasını sağlar, enerji verip stresin giderilmesini sağlar, özellikle depresyonla savaş halindedir. Kalp damar hastalıklarında ve özellikle kanser hastalarında şifa niyetinedir.

Shiitake Mantarı Nedir?

Shiitake mantarı çok eski zamanlarda Asya da yaşayanlar tarafından özellikle grip, soğuk algınlığı, kızamık, sindirim sorunları, karaciğer hastalıklarında kullanmışlardır. Kan dolaşımını hızlandırmak amaçlı etkileri mevcuttur. Yapılan bilimsel deneylerde faydaları da netleşmiştir. Bunların başında bağışıklık sistemini düzeltmesi gelir. Özellikle kanser hastalarında tümörün etkilerini azaltmaya yarar. İçeriğinde bulunan lentinan sayesinde vücudun koruyucu sistemi tekrar harekete geçerek hastalıkla olan mücadele hızlanır.

Shiitake Mantarında Bulunan Faydalar

Mantarda bulunan enzimler Tiamin, Protein, Ergestrol, aminoasitler ve liflerdir. Kullanımı genel olarak çay ya da kapsül şeklindedir. Her ne şekilde olursa olsun doktor kontrolünde kullanım şarttır. İçeriğindeki Lentinan maddesi bazen vücut tarafından emilimi gerçekleşmediğinde yan etkileri doğurabilir.

Shiitake Mantarı İle Kanserle Mücadele

Shiitake mantarındaki bileşikler sayesinde birçok kanser tipinde iyileştirici özellikleri mevcuttur. Tümörlerin büyümesini engeller, sağlıklı hücrelere sıçramasını durdurur ve kanserli hücrelerin yok edilmesinde yardımcıdır.

 • Shiitake mantarı içeriğinde antioksidanlar vardır.
 • Shiitake mantarı cilt bozulmaları sonrasında tedavilerde etkilidir.
 • Shiitake mantarı içeriğinde enzimler bulunur. Kullanımı çay ya da kapsül şeklindedir.
 • Shiitake mantarı doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
 • Shiitake mantarı kanser hastalarında iyileştirici özelliktedir.

Shiitake mantarının faydalarına gelince; kemiklerin güçlenmesi, cildin sağlıklı hale gelmesi, erken yaşlanmanın önlenmesi, iltihaplanmaların azalması, kan dolaşımın arttırılması sayılabilir. Özellikle stres cilt bozulmalarında en büyük sebeptir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde ciltte kırışıklıklar azalır, parlaklık gelir, yara izlerini geçirici özelliği vardır. Düşük kalorili olduğundan kilo vermeye de yardımcıdır.

Diyet ve Vegan

Diyete girenlerin çoğu diyet boyunca Vegan beslenme türüne geçiş yapabilmektedir. Kimisi diyet sonrası da bu beslenme çeşidine devam ederler.

Vegan Nedir

Vegan; katı kurallara sahip bir beslenme çeşididir. Hayvan ve hayvansal ürünlere karşı olan Veganlar, hayvanlardan üretilen hiçbir gıdayı tüketmedikleri gibi, hayvan derilerinden üretilen kıyafet ve hayvanlardan üretilen kozmetik ürünleri de tüketmezler. At yarışları, boğa güreşleri gibi hayvan etkinliklerine de katılmayı tercih etmezler. Veganlık, hayvanların ürettiği her türlü besinin, insanların tüketemeyeceği anlayışını benimser.

Vejeteryan Ve Vegan Arasındaki Fark

Vegan, beslenme konusunda katı kurallara sahiptir. Vegan anlayışında, hayvanların ürettiği sütü insanlar tüketemez, süt insanlar tüketsin diye değil de doğasında var olduğu ve kendileri için ürettikleri bir döngüdür anlayışını savunur. Vejeteryan ise et yememek demektir. Aralarında benzerlik var gibi görünse de ikisi de çok farklı tanımlardır.

Diyet Esnasında Tüketilmesi Önerilen Besinler

Bu kısımda da diyetinize olumlu özellikler sunabilecek bazı besinlerin neler olduğunu ve yine bazı kimyasal maddelerin açılımlarını özetleyeceğiz.

Piperin Nedir

Piperin; karabiberin içerisinde yer alan sarı bir maddedir. Küre şeklinde bulunan Piperinin kökeni Hindistan’dır. Piperin yani karabiber, ham meyve şeklinde iken kurutulduğunda karabiber olur. Baharat olarak yemeklere tat veren karabiber, ayrıca sağlık açısından faydalı olduğundan, çok fazla tüketilmektedir. Acı tadının olması ve güçlü antioksidan etkiye sahip olması nedeniyle çok fazla tüketilmemesi önerilir.

Piperin Faydaları

Diğer adı karabiber olan baharat; mide ve bağırsak düzenleyici etkiye sahiptir. Bağırsaklarda oluşan gaz ve sancıları giderdiği gibi vücutta yağ oluşumunu engelleyici etkiye sahip mucizevi bir baharattır. Baharat da olsa, dozunda tüketilmesi tavsiye edilir. Fazlası tüketildiğinde, tansiyonu arttırabilir, damar sertliğine yol açabilir ve midede reflüye neden olur.

Nohut Nedir

Nohut; Akdeniz kıyılarında yetişen, sarımtırak yapraklı ve bitkinin besleyici yuvarlak kısmı leblebi ve yemeği yapılarak tüketilen, kuru bir tarım bitkisidir. Protein, demir, çinko, kalsiyum, fosfor ve magnezyum bakımından zengindir. Özellikle kış aylarında farklı yemek çeşitleri yapılarak tüketilir. E vitamini bakımından zengin olması, kış aylarında vücut direncinin artmasına neden olarak, hastalıklardan koruyucu özelliğe sahip bir baklagildir.

Nohut Faydaları

Kalbi korur. İçerisinde bulunan fosfor ile kemik yapısını güçlendirir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak, hastalıklara karşı direnç sağlar. Bol lifli bir gıda olması nedeniyle, gelişim çağındaki çocukların gelişimini hızlandırır. Nohut, mutluluk hormonuna etki ederek, depresyonun azalmasına yardımcı olur. Faydalı olduğu kadar fazla tüketildiğinde şişkinliğe neden olur.

Lif Nedir

Lif; tükettiğimiz sebze veya meyvelerin, vücudumuzda sindirilemeyen posalı kısmıdır. Sindirilebilen ve sindirilemeyen iki çeşit lif bulunur. Sindirilemeyen lifli gıdaların tüketilmesi, uzun süre tokluk hissi vererek, kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olur. Diğer sindirilebilen lifli gıdalarla birlikte, vücuttan atılan lifle beraber, bazı kimyasallarda atılmaktadır.  Günlük lifli gıdalar tüketerek, sağlıklı bir vücuda sahip olabiliriz.

Lifli Gıdalar Ve Tüketimi

Lifli olan meyve ve sebzeleri bol bol tüketerek sağlıklı kalabilirsiniz. Meyve suyu yerine, bütün halde tüketerek, vücudun lif ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Siyah üzüm, lahana, kepekli ekmek, yulaf, tam buğday ekmeği ve meyvede yeteri kadar lif bulunur. Bol su ile tüketilerek, vücudun lif ihtiyacı tamamlanabilir.

Resveratrol Nedir

Bilim adamlarının 1990 yılında keşfettiği Resveratrol, bitkilerde bulunan ve antioksidan etkisi yaratan bir maddedir. Keşfedildikten sonra 1992 yılında şarapta yoğun olarak Resveratrol maddesine rastlandığı kanıtlanmıştır. Özellikle stres altında kalan bitkilerin ürettiği bir maddedir. Resveratrol bitkiye en uygun örnek üzümdür. Siyah üzüm; soğuk ve sıcak hava şartlarına uyum sağlamak amacıyla, birçok virüs ve mantarla mücadele etmek zorunda kalır. Bu yüzden Resveratrol maddesi yüksek oranda siyah üzümde bulunur.

Resveratrol Faydaları?

Kalp üzerine olumlu etkisi çok büyüktür. Yaşam süresini uzatma ve gençleşme etkisine sahip olan Resveratrol, obeziteye karşı da iyileştirici etkiye sahiptir. Hücreleri yenileyerek; kalp, beyin ve kaslar üzerinde olumlu etkiye sahip bir ilaçtır.

Yer Fıstığı Nedir

Baklagiller familyasına ait olan Yer Fıstığı, diğer meyvelerden farklı olarak, toprak altında ortaya çıkar. Çerez olarak tüketildiği gibi yağı çıkarılarak da tüketilir. İçeriğinde %60 yağ bulunur. Protein, mineral, fosfor ve karbonhidrat bakımından çok zengindir. Bu yüzden sadece çerez olarak tüketimin yanı sıra, sabun, şekerleme, pasta, bisküvi, konserve ve yemeklik katı yağ gibi sanayinin farklı alanlarında da kullanılır.

Yer Fıstığı Üretimi

Genellikle buğday ekildikten sonra 2. Ürün olarak yetiştirilen bir bitkidir. Yer Fıstığının hasadından sonra toprak, azot ve mineral bakımından zengin kalır. Yabani ot ve bitkilerden arınmış bir şekilde, toprağı temizler. Bu yüzden en kullanışlı ekim bitkilerinden biridir.

Hurma Nedir

Ilıman ve tropikal iklimin hakim olduğu bölgelerde yetişebilen palmiye türü ağacın yemişidir. İçerisinde bulunan fosfat, demir, kalsiyum, mineral ve lif kaynağı ile zengin içeriğe sahip hurma, kemiklerin güçlenmesinde çok etkilidir. İçeriğinde bulunan yoğun lifler sayesinde, bağırsak problemine iyi geldiği gibi demir içeriği ile de kansızlığa iyi gelir.

Hurma Nasıl Tüketilebilir

Taze hurma daha faydalıdır. Fakat raf ömrünün kısa olması nedeniyle, kurutulmuşunu bulmak daha kolaydır. Kuru hurma sabahları smoothie içerisine konularak tüketilebilir. Öğleden sonra düşen kan şekerini yerine tamamlamak için ceviz gibi çerezler ile beraber atıştırmalık olarak tüketilebilir. Suda bekleterek, şurup olarak da tüketilebilir. Doğal tatlandırıcı ve enerji kaynağı olarak tüketilen, faydalı bir yemiştir.

Bir önceki yazımız olan Yararlı Bakterilere Yer Verin başlıklı makalemizde prebiyotik faydaları, prebiyotik nedir ve probiyotik faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.
Diyet Yaparken Tüketebileceğiniz Mantarlar Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.