Güzelkız.com

Diş Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli


Diş Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Diş Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Diş fırçası günlük hayatta sıkça kullandığımız gereçlerden biridir.  Öncelikli olarak ağızda kolay hareket edebilen bir fırça olmalıdır. Bunun için fırçanın başı çok büyük olmamalıdır. Fırçanın başının küçük olması hareket kabiliyetini artırdığından dolayı daha kolay bir fırçalama imkânı sağlayacaktır.

Diş fırçası seçiminde dikkat etmemiz gereken önemli faktörlerin başında fırçanın başındaki kılların yumuşak olması gelmektedir. Yumuşak ve çok sık olmayan kılların olması diş ve diş etine verilen zararları da azaltacaktır. Diş fırçasının kılları sert olması durumunda diş eti kanamalarını artırıcı etkide bulunabilir. Fırçanın başındaki kıllarının sık olması durumunda yemek artıklarının fırçanın başında kalmasına sebep olarak dişin sağlıksız bir yapıya bürünmesine yol açar.  Son dönemlerde yaygın olan dil temizleyici, yanak içi temizleyici fırçaları da tercih edebiliriz. Bu tip fırçalar ağızdaki bakterilerin de temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Diş fırçasının sap kısmı da fırça seçiminde önemli rol oynamaktadır. Fırçaların sapları ergonomik olmalıdır. Fırçanın kolay kavranabilmesi, dişlerini fırçalayan kişinin ağzının hangi bölgesini fırçaladığının farkına varmasını sağlar. Özellikle çocuklar için aşırı derecede kalın ve kavisli bir yapıya sahip olan fırçalar çocuklar için diş fırçalamayı zorlaştırır. Ağız bakımının küçük yaşta sevdirilmesi gerektiğinden çocuklara uygun fırçalar seçmek durumundayız. Diş hekiminin de bu konuda desteğini alabiliriz. Büyükler için düşündüğümüzde ise düz bir sap veya uygun kalınlıktaki bir sap da uygun olabilir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte şarjlı diş fırçaları da rağbet görmektedir. Şarjlı diş fırçalarının diğer fırçalara oranla bazı avantajlı yönleri de bulunmaktadır. Bunların başında fırçanın başının küçük olması ve fırçanın başının hareket etmesi dişteki plak oluşumlarını engeller. Dişe daha etkili temas ettiğinden temiz bir diş temizliği sunmaktadır. Kolay hareket edebildiğinden dişe yapılan baskıyı azaltır. Diş etinde oluşabilecek kanamaları azaltarak daha sağlıklı bir temizlik sağlar.

Diş fırçalarının kullanım ömrü uzun süreli değildir. Bundan dolayı belirli periyotlarla diş fırçamızı değiştirmeliyiz. Böylece diş fırçasından meydana gelecek hastalıkları da engellemiş oluruz. Fırçamızı değiştirirken fırçanın başındaki kılları da dikkate almalıyız. Eskimiş ve eskisi kadar temizlik imkânı sunmayan fırçaları kullanmamalıyız.

Diş Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Bir önceki yazımız olan AFT Hastalığı Nedir? Belirtiler Tanı ve Tedavisi Nedir başlıklı makalemizde AFT Hastalığı Nedir? Belirtiler Tanı ve Tedavisi Nedir, aft nedir ve aft tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.Diş Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.