Güzelkız.com

Dijital Detoks Nedir?


Dijital Detoks Nedir?

Teknolojinin her geçen gün hayatımızın bir parçası olması birçok alanda olumlu durumların meydana gelmesine olanak sağladığı gibi olumsuz durumların da meydana gelmesine neden olmakta. Özellikle İnternet kullanımının giderek yaygınlaşması mobil cihazların gelişimi ile beraber yaşamın kendisi olma yolunda ilerlemekte. Bu durumun giderek artış göstermesi bazı araştırma faaliyetlerinin yürütülmesine olanak sağlamıştır.

İnternet, telefon ve bilgisayar gibi cihazların sürekli kullanımı insan sağlığı üzerinde birçok olumsuzluk meydana getirmekte. Bu durumlar sonucunda yapılan araştırmalar sonucunda Dijital Detoks denilen bir kavramın, bir çalışmanın meydana geldiğini belirtmek istiyoruz. Sıradan bir detoks işleminden farklı olmayarak buradaki amacın İnternet kullanımı başta olmak üzere telefon ve bilgisayar gibi teknolojik cihazlardan arınmanın önünü açmaktadır.

Dijital Detoks uygulanmasındaki temel nedenlerden birisi de insanların farkında olmadan kazandığı teknolojik bağımlılığın sona erdirilmesidir. Özellikle mobil cihazlar üzerine olan bağımlılık hem ev içerisinde hem iş içerisinde hem de dış çevre içerisinde kendisini göstermekte. Ortaya çıkış nedeni insanların ihtiyaçlarına çözüm olabilmek, güçlü bir bilgi kaynağı oluşturmak olan İnternet, son zamanlarda amacı dışında bir kullanıma maruz kalmakta. Bu gibi önlemlerin alınmasına neden olan durumun ise dijital bağımlılığın her geçen gün insan sağlığını büyük oranda tehlike altına almasından kaynaklanmakta.

Dijital Detoks hizmeti alabilmek için profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyulmadığını belirtmek istiyoruz. Doğru bir uygulamanın yapılması durumunda her insan kendisini bu bağımlılıklardan kolay bir şekilde soyutlayabilmekte. Şu an için çok fazla bilinmeyen bir algı olarak gösterilse de önümüzdeki üç, dört yıl içerisinde çağımızın en merak edilen durumları arasında yer alabileceğini söyleyebiliriz.

Dijital Detoks nasıl yapılır, uygulama aşamaları nelerdir yazımızın devamında yer alacaktır.

Dijital Detoks Nasıl Yapılır?

Dijital Detoks doğru zamanda, doğru uygulamalar ile yapıldığında etkilerini gösterebilmektedir. Bunun için öncelikle telefon içerisinde bulunan tüm uygulama ve oyunları silmeli, hatırlatmayacak şekilde uzun bir süre unutmayı denemelisiniz. Bu programın yapılabilmesi için net olarak bir tarih belirlenmeli ve bu tarihlerin dışına kesinlikçe çıkılmamalıdır. Sosyal medya ve İnternet bağımlılığından kurtulabilmek adına öncelikle kişilerin kendilerine yeni bir uğraş bulmaları gerekmektedir.

Sürekli akıllara gelen İnternet alışkanlığını önleyebilecek bir kitap, bir spor ya da farklı bir sosyal aktivitede bulunmak İnternet dünyasından uzaklaşılmasına olanak sağlamakta. En önemli detoks türlerinden birisi olarak ise kişinin kendi hayatı ile ilgili planlamalarda bulunması, geleceğine yön verecek fikirler üretmesi, ev dekorları ile uğraşmak ya da yeni tasarımlar meydana getirmek Dijital Detoks parçası olarak gösterilmekte.

İnsanların artık eşi, dostu, arkadaşları ile beraber otururken keyif alamadıkları, belirli bir süreden sonra telefonları ile ilgilenerek kendilerini İnternet dünyası içerisine attıkları görülmüştür. Bu aşamada insanların gerçek anlamda sohbet edebileceği, konuşarak keyif alabileceği kişiler ile bir arada bulunmaları önerilmekte. Bu aşamada bir araya gelen herkesin telefonlarından kurtularak buluşmaları önerilmektedir.

Dijital Detoks, son zamanlarda sosyal medya bağımlıları için uygulanan bir yöntem olarak karşımıza çıkmakta. Bu tedavi yönteminin günümüzde adı dahi duyulmasa da birkaç yıl içerisinde en merak edilen konular arasında yer alacağını belirtmek istiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Nişan Pastası Modelleri 2017 başlıklı makalemizde nişan pastası, Nişan Pastası 2017 ve nişan pastası fiyat hakkında bilgiler verilmektedir.
Dijital Detoks Nedir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.