Güzelkız.com

Ciltteki Akneler ile Savaşmanın Yolları


Ciltteki Akneler ile Savaşmanın Yolları

Akne, sivilce gibi cilt problemleri özellikle yağlı ciltlerde sıklıkla görülmektedir. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanan akne problemi özellikle de ergenlik çağındaki kişilerin en sık yaşadığı cilt sorunlarından biridir. Akne ile savaşmanın ilk ve en önemli adımı ise cildi daima temiz tutmaktır. Bunu yaparken olabildiğince doğal malzeme kullanmak önemlidir. İçerisinde çok fazla kimyasal barındıran kozmetik köpükler, peelingler, sabunlar akneler ile savaşırken cildinize hasar vermeye sebep olabilir. Bu yüzden kozmetik ürünler kullanmak yerine daha doğal içerikli sabunları, maskeleri kullanabilirsiniz. Akne sorunu eğer çok fazla ileri boyutta ise mutlaka bir cildiyeye gidilmesi gerekmektedir.

Ciltteki Akneler İçin Gül Suyu

Gül suyu içerisinde barındırdığı etken maddeler sayesinde harika bir cilt temizleyici, arındırıcı özelliğe sahiptir. Yağlı cilde sahip olanlar, akne gibi cilt sorunları yaşayanlar her gün cildini gül suyu ile silerek bu sorunları azaltabilirler. Ancak kullanılan gül suyunun hakiki olmasına, içerisinde farklı kimyasal veya etken madde barındırmamasına özen göstermelisiniz. Gül suyunu uygulamadan önce cildinize uygun bir sabun ile hafifçe yüzünüzü yıkayıp, ılık su ile durulayınız. Yumuşak bir havlu ile kuruladıktan sonra pamuğa gül suyunu damlatıp cildinizi hafifçe çok bastırmadan siliniz. Gül suyu hem cildinizi derinlemesine temizleyecek hem besleyecek hem de yumuşaklık kazandıracaktır. Derinlemesine temizlemesi sayesinde de oluşan sivilcelerin kurumasını sağlarken tekrar sivilce oluşumuna karşı da cildi korumaktadır.

 Ciltteki Aknelere Karşı Maden Suyu

Maden suyu içerdiği mineraller bakımından harika bir doğal cilt ürünüdür. Maden suyu özellikle akneleri ciltlerde oldukça işe yaramaktadır. Ciltteki fazla yağın azalmasını sağlarken aknelerin kurumasına da yardımcı olmaktadır. Maden suyunu kullanmadan önce cildinizi temizleyiniz. Ardından pamuğa maden suyu damlatarak cildinizi yavaş hareketler ile siliniz. Maden suyunu bu şekilde sade halde uygulayabileceğiniz gibi aynı zamanda içine ciltler için uygun olan killerden ekleyerek karıştırabilir, maske gibi uygulayabilirsiniz. İşlem bittikten on dakika sonra ılık su ile cildinizi yıkayıp, kurulayın. Ardından cilt tipinize uygun bir nemlendirici sürünüz.

 Ciltteki Akneler İçin Buhar Banyosu

Yüzünüz için doğru ve etkili bir şekilde yapacağınız buhar banyosu cildinizdeki aknelerin kurumasına yardımcı olurken, cildinizi rahatlatacak ve nefes almasını sağlayacaktır. Buhar banyosu yapabilmeniz için öncelikle suyu iyice kaynatınız. Ardından daha etkili bir hal alabilmesi için içine anti bakteriyel özelliği olan lavanta, kekik, nane yağı veya otunu atınız. Ardından suyu 1 dakika daha kaynatarak ocaktan uygun bir yere alınız. Başınızı doğru şekilde su dolu kaba yaklaştırıp başınızın üstünden havlu atınız. 5’er dakikalık olmak üzere iki sefer bu şekilde bekledikten sonra cildinizi yumuşak bir havlu yardımı ile kurulayınız. Lavanta, nane ve kekik gibi bitkilerin anti bakteriyel özellikleri sayesinde cildinizde bulunan akneler kurumaya başlayacaktır.

Yeni Başlayanlar İçin Cilt Bakım Önerileri

Yorucu ve de yoğun tempolu geçen bir günün sonunda cildiniz de muhtemelen bakim isteyecek ve bunun için ona da zaman ayırmanız gerekecektir. Bazı zamanlar uzun uzun uğraşlar vermek yerine daha basit ve de pratik yöntemler uygulayarak cildimizde harika sonuçlar elde etmek mümkün olabilir. Yani derinlemesine bir bakım yerine sizlere sunacağımız yöntemler ile daha pürüzsüz ve de daha parlak ciltler elde edebilirsiniz. Bu, sandığınız kadar zor olmamakla birlikte çok fazla zaman ayırmanızı da gerektirmeyebilir. Öncelikle kış aylarında soğuktan üşenmeden cildinizdeki makyajı temizlemenizi önermekteyiz. Bunun yanında yine cildimizde yapacağınız ufak dokunuşlar, kısa zamanda başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayabilecektir. Bu sayede kendinizi kısa sürede toparlayabilir ve de ertesi güne hazırlayabilirsiniz. Bu önerilerden bahsedecek olursak eğer;

Cilt Temizliği

Öncelikle daha önce de bahsettiğimiz gibi cildinizdeki makyajı mutlaka yatmadan önce temizlemeniz gerekir. Makyajınız yoksa bile sonuç olarak kötü hava koşullarının neden olduğu ciltteki toksinleri yüzünüzden arındırabilirsiniz. Bu işlem sonucunda ciltte siyah nokta ve de sivilce oluşumunu önleyebilirsiniz. Pamuğa dökeceğiniz bir cilt temizleme suyu sayesinde cildinizi güzelce toksinlerden arındırmış olursunuz.

Peeling ve Kese Uygulama

Bunun yanında cilt derisi soğuk havanın da etkisi ile kurumakta ve pul pul dökülme yapabilmektedir. Bu durumlar için ise peeling uygulaması ve de kese yaparak ciltteki kan akışını hızlandırabilir ve de uzun vadede oluşabilecek kırışıklıkların da önüne geçebilirsiniz. Üç dakikalık bir süre boyunca yapacağınız peeling ile cildinizde yaptığınız makyaj parça parça olmayacaktır.

Maske Uygulaması

Daha eski yıllarda maske uygulaması hiçbir şekilde bilinmiyordu ve her kes doğal beslendiği için de aslında buna pek gerek kalmıyordu. Ya da o zamanın yöntemlerine göre maske çeşitleri uygulanıyordu. Günümüzde ise maske uygulamaları oldukça yaygınlaşmış ve hemen hemen her kadın evde kendi bulduğu yöntemler ile maske uygulaması gerçekleştirmektedir. Özellikle göz altı morluklarını ortadan kaldırmak ve de siyah noktaları yok etmek için cilt tipine uygun bir maske seçimi yaparak bu sorunlar ile basa çıkmak mümkün olacaktır.

Tonik kullanmak

Cilt, tamamen temizlendikten ve de tüm toksik maddelerden arındırıldıktan sonra gözenekleri açık hake gelecektir. Bu durumda bu gözeneklerden enfeksiyona maruz kalabilme ihtimali bulunmaktadır. Bu durumda mikroorganizmaların bu gözeneklerden cilde girmesini önlemek amacıyla tonik uygulaması yapmak gerekir. Tonik uygulaması sayesinde de siyah nokta ve sivilcelerin önüne geçilmiş olur.

Nemlendirici Kullanmak

Özellikle son yıllarda nemlendiricilerin cildi daha sağlıklı kıldığı ve kırışıklık oluşmasını önlediği hakkında daha detaylı bilgiler edinilmiş bulunmaktadır. Bu nedenledir ki kış aylarında hem soğuk havanın etkisinden korunmak hem de pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız mutlaka her gece yatmadan önce nemlendirici kullanımına önem vermek gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Cilt Bakım Sırları başlıklı makalemizde Cilt Bakım Sırları, ünlülerin Cilt Bakım Sırları ve ünlülerin makyaj modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.Ciltteki Akneler ile Savaşmanın Yolları Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.