Güzelkız.com

Cilt Alt Tonu Nedir, Nasıl Bulunur ?


Cilt Alt Tonu Nedir, Nasıl Bulunur ?

İnsanlarda cilt tonu kolaylıkla ilk bakışta anlaşılabiliyor, bronz, kumral, esmer, sarışın… Ama cilt alt tonu nedir, nasıl bulunur ? Bunu anlamak biraz daha zor.

Cilt alt tonu sarı, pembe ve nötr olarak üçe ayrılır. Cilt tonunuzdan bağımsız olarak anlaşılır. Genellikle sarışın insanlar soğuk alt tonludur, esmer insanlar  ise sıcak alt tonlu olur gibi yanlış bir bilgi  vardır. Esmer veya beyaz tene sahip olmak k cilt alt tonunu belirlemez. Esmer olan bir insan soğuk alt tonlu, sarışın olan bir insan da sıcak alt tonlu olabilir.

Cilt alt tonu nasıl anlaşılır?

Cilt alt tonunu öğrenmek için farklı yöntemler var bunlardan ilki altın ve gümüş testi.

Altın ve gümüş testinde ihtiyacımız olan şeyler güneş ışığı, ayna, altın ve gümüş takılar. Güneş ışığında aynanın karşısına geçin önce altın takıları sonra da gümüş takıları yüzünüze yaklaştırın. Eğer gümüş sizi soluk ve ölü gibi gösteriyorsa cilt alt tonunuz sıcaktır, eğer altın sizi cansız ve solgun gösteriyorsa o zaman cilt alt tonunuz soğuktur. Eğer her ikisi de yakışıyor ve karar veremiyorsanız o zaman cilt alt tonunuz nötrdür.

Bir diğer yöntem ise damar kontrolü yöntemidir. Güneş ışığının altında bileğinizi açarak damarlarınızın renklerine bakın. Damarlarınız yeşil renkteyse o zaman cilt alt tonunuz sarı, yani sıcak. Eğer mavi renk görünüyorsa,cilt alt tonunuz soğuk demektir. Her iki renk de gözünüze çarpıyorsa o halde yine nötrsünüz.

cilt alt tonu nedir nasıl anlaşılır

cilt alt tonu nedir nasıl anlaşılır

Bunların hiçbiri olmadı, bulamadım diyorsanız; Hemen Paint’te ya da başka bir görsel işleme programında güneşte veya yeterli bir beyaz ışıkta yüzünüzün her yeri aynı ışığı alacak şekilde çektiğiniz bir fotoğrafı yükleyin. Daha sonra yüzünüzün üzerinde bir nokta seçin ve seçtiğiniz rengin RGB’sine bakın. Eğer mavi ton yüksek çıkıyorsa elbette ki soğuk alt tonlusunuz, eğer yeşil yüksek çıkıyorsa sıcak ve hepsi aşağı yukarı birbirine yakınsa nötr alt tonlusunuz.

Cilt Tonları İçin En İyi Saç rengi Nasıl Seçilir

Cilt alt tonunu bilmek neye yarar

Cilt alt tonunuzu bilerek cildinize uygun makyaj malzeöelerini ve saç renklerini kolayca seçmenizi sağlar. Özellikle fondöten seçiminde çok önemli.. Ten ürünü seçerken cilt tonunuz ten renginizden çok daha önemlidir. Saçınızın rengini değiştirmek istiyorsanız, yine cilt alt tonunuz çok önemli, saçınızı boyadıktan sonra kötü bir sürprizle karşılaşmamak için cilt alt tonunuza uygun renkler seçmeniz gerekir. Bunların dışında makyaj ve kıyafetlerinizin renk seçimlerini de buna göre yaparsanız her zaman daha güzel ve ışıl ışıl görünürsünüz.

Bir önceki yazımız olan Yağlı Ciltten Kurtulmak için 7 Etkili Yöntemler başlıklı makalemizde cilt bakımı, yağlı cilt ve yağlı cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.
Cilt Alt Tonu Nedir, Nasıl Bulunur ? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.