Güzelkız.com

Çatlaklar İçin Bitkisel Çözümler


Çatlaklar İçin Bitkisel Çözümler

Çatlaklar için bitkisel çözümler; Estetik görünüm açısından en can sıkıcı kusurlardan biri çatlaklardır. Birbirinden farklı nedenlerle oluşan çatlaklar özellikle hızlı kilo alıp verme sonucu ortaya çıkmaktadır. Kadınların pek çoğunda hamilelik sürecinde tespit edilen çatlamalar, doğru zamanda müdahale edilmezse kalıcı olabilmektedir.

Vücudunuzda çatlaklar olup olmadığını dışarıdan baktığınızda da rahatlıkla fark edebilirsiniz. Ellerinizle kontrol ettiğinizde ten renginizden birkaç ton açık şeritler halinde kendini gösterecektir. Çatlak sorununun en yoğun görüldüğü noktalar; bacak arkası, basenler, kalçalar ve göbek altı kısımlardır. Hızlı kilo alıp verme nedeniyle oluşan çatlaklar kollarda da görülebilmektedir.

Çatlaklarınızı fark ettiğiniz an zaman kaybetmeden bitkisel çözümlerle müdahale ederseniz onarılma sürecini hızlandırabilirsiniz. Çatlaklar için bitkisel çözüm olarak kullanabileceğiniz ürünlerin büyük bir kısmını kolay bir şekilde elde edebilirsiniz. Bu da sürecin hızlanmasına katkıda bulanacaktır.

E Vitamini, Zeytinyağı Maskesi

Çatlaklarınızın olduğu noktaları onarıcı etkiye sahip olan E vitamini ile iyileştirebilirsiniz. E vitamini yaraların iyileşmesinde, vücudun kendini toparlamasında etkili bir rol oynamaktadır. Düzenli şekilde kullandığınızda içeriden başlayarak çatlaklarınızın iyileşmesini sağlayacaktır.

E vitamini kapsüllerini eczanelerden temin edebilmeniz mümkündür. Kapsüllerin içerisinde yer alan yağlar ile zeytinyağını göz kararı karıştırıp uygulamalısınız. Her gece yatmadan önce süreceğiniz maske, kısa süre içerisinde çatlakların silinmesine yardımcı olacaktır. Zeytinyağının yumuşatıcı etkisi, E vitaminin onarıcı etkisiyle bir araya geldiğinde birkaç hafta sonra çatlaklarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Pancar ve Şeftali Kabuğu Maskesi

Çatlaklarınızın onarılıp tamamen ortadan kaldırılabilmesi için bitkisel kürler arıyorsanız pancar ve şeftali kabukları yardımcı olacaktır. Pancarın kabuklarını soyduktan sonra şeftalinin kabuklarını soymalısınız. Her ikisini birlikte robotta öğütmelisiniz. Daha sonra üzerine bir yemek kaşığı badem yağı ilave edin.

Dokunduğunuzda krem dokusu olacak şekilde hazırlayın. Sonrasında çatlak sorunu olan bölgenize uygulayın. Sürdükten sonra 20 dakika kadar bekletin. Sonrasında soğuk su ile güzelce temizleyin. Soğuk suyla yıkamaya özen göstermelisiniz çünkü çatlakların kendini toparlamasına desteği olacaktır.

Kuşburnu Tohumu ve Badem Yağı Maskesi

Vücudunuzda hangi nedenle olursa olsun çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklara engel olmak, onarılmasını sağlayabilmek için doğru maskeyi uygulamak önemlidir. Bunun için kuşburnu tohumundan bir kâse ayırarak güzelce toz haline getirmelisiniz. Tek kullanım için bir çay tabağının içerisine alıp azar azar badem yağı ilave etmelisiniz. Karışım macun kıvamına geldiğinde çatlak olan noktalara sürmelisiniz.

Kuşburnu tohumu ve badem yağı ile oluşturulan maskenin en büyük avantajı nemlendirme yapmasıdır. Cildinizi yeteri kadar nemlendirdiği için çatlak sorununu da ortadan kaldırmaya başlayacaktır. Nem dengesi, çatlakların yayılmasına engel olacağı için bu maskeyi haftada bir kez uygulamanız istediğiniz sonucu almanıza yardımcı olacaktır.

Havuç Maskesi

Yüz maskelerinin vazgeçilmez ürünü olan havuç leke giderme, yara izi silme konusunda oldukça başarılıdır. Aynı etkiyi çatlaklar üzerinde de gösterebilmektedir. Bunun için özellikle hamilelik döneminde havuç maskesi uygulayan kadınların hemen her biri maskenin yardımıyla çatlaklarının olmadığını dile getirmektedir.

Var olan çatlakları birkaç ay içerisinde ortadan kaldırmak isterseniz havuç maskesi yardımcı olacaktır. Bunun için önce havucu rendelemeli daha sonra pişirip biraz suyla püre haline getirmelisiniz. Yeterince ılık olduğunda çatlak olan noktalara uygulamalısınız. Yaklaşık yarım saat teninizde kalması gereken maskenin dağılmaması için streç film kullanabilirsiniz. Sonrasında havuç maskesini soğuk suyla yıkamalısınız.

Aloe Vera ve E Vitamini Maskesi

Karın, basen ve bacak bölgenizde çatlak sorununuz varsa onarmaya başlamak için geç kalmamalısınız. Aksi halde bir süre sonra kalıcı cilt sorunu olarak kalacağına emin olabilirsiniz. Bunun için önce aloe vera jelinden bir fincanın yarısı kadar temin etmelisiniz. Jelin doğal olduğundan emin olmalısınız. Sonrasında jelin içerisine  E vitamini kapsüllerinden 5 adet kırmalısınız. Güzelce harmanladıktan sonra vücudunuza yaymaya başlamalısınız. Çatlak olan yerlere yoğun olarak uygulayıp üzerini sarmalısınız. 15 dakika bekledikten sonra soğuk suyla çıkarabilirsiniz.

Avokado, Bal ve Limon Maskesi

Avokado, cilt onarımı için eşsiz bir besindir. Kısa süre içerisinde iyileşme sağlayarak cilt derisinin kendine gelmesine yardımcı olacaktır. Doğru karışım kullanıldığında avokado maskesinin çatlakları en geç 3 ay içerisinde tamamıyla ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

Avokado maskesi için 1 adet orta boy avokadoyu blender yardımıyla güzelce ezmelisiniz. Ezilen avokadonun üzerine bir tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı limon suyu ilave etmelisiniz. Karışım hazır olduktan sonra çatlak olan noktalarınıza sürmelisiniz. Sürdükten sonra 20 dakika kadar bekletmelisiniz. Sonrasında soğuk suyla yıkayarak kurulamalısınız. Haftada bir kez uygulayacağınız bu maske oldukça başarılı sonuç verecektir.

Lavanta Yağı Bakımı

Vücutta her ne sebeple olursa olsun çatlak oluşumu görülebilmektedir. Önemli olan doğru uygulamayla azaltma yoluna gitmektir. Doğru şekilde azalttığınızda  kendini yenilemeyecek ve artış göstermeyeceklerdir.

Çatlaklar için en ideal bitkisel yağlardan biri lavanta yağıdır. Lavanta yağını göz kararı pamuk yardımıyla veyahut elinizle vücudunuza sürebilirsiniz. Sonrasında ovuşturarak yaymalısınız. Yaydıktan sonra 15 dakika boyunca masaj yoluyla teninize emdirmelisiniz. Cildiniz emip kuru olana kadar devam etmelisiniz. Lavanta yağı bakımı pek çok maskeye nazaran daha geç etki etse de vücudunuza farklı açılardan da fayda sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan B Vitamini İçeren Besinler başlıklı makalemizde B Vitamini İçeren Besinler, B Vitaminlerinin yararları ve B12 Vitamini hakkında bilgiler verilmektedir.Çatlaklar İçin Bitkisel Çözümler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.