Güzelkız.com

Çatlak Topuklar için Evde 5 Basit Tedavi


Çatlak Topuklar için Evde 5 Basit Tedavi

Kuru,çatlak ayaklar çoğukadın için en kötü kabuslardan birisidir.Topuklardaki cilt aşırı derecede kuru olma eğilimindedir.Bu kuruluk ciltte çatlamalara neden olur.Çatlak topuklar için doğla yöntemleri kullanarak sidebu sorununuza çare bulun.Kirliliğe aşırı maruz kalma,nemlendirme eksikliği.egzema,diyabet ,troid gibi bazı tıbbi durumlarda topuklarda kuruluğa ve çatlamaya neden olmaktadır.

Topuk çatlaklarını yatıştıran 5 basit ev çaresini mutlaka sizde deneyin.

1-Limon ,tuz ,Gliserin,Gül suyu ayak maskesi :

Gerekli malzemeler
*1 yemek kaşığı tuz.
*1/2 su bardağı limon suyu.
*2 çorba kaşığı gliserin.
*2 çay kaşığı gül suyu
*ılık su.
*Ponza taşı/Ayak yıkayıcı
Yapmanız gerekenler.

1-Ilık suyuniçersine sekiz ile on damla arasında limon suyu ekleyin.Daha sonra 1 çorba kaşığı gül suyu ve 1 çay kaşığı çiğ tuz ekleyin.Bu su ile yaklaşık 15-20 dakika ayaklarınızı ıslatın.
2-Bir ponza taşı veya ayak yıkayıcı kullanarak ayaklarınızı ve özellikle topuklarınızı fırçalayın.
3-1çay kaşığı gliserin,1 çay kaşığıgül suyu ve 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın.Bu karışımı topuklarınıza uygulayın.Bu yapışkan bir karışım olacağından karışımı yaptıktan sonra çorap giyip yatın.
4-Sabah ılık su ile yıkayın.Topuğunu yumuşak hale gelinceye kadar birkaç gün bu işlemi tekrarlayın.
Limon suyu asidik özelliği sayesinde kuru ve kaba cildi iyileştirerek ve ayak tabanı çatlamalarını engeller.Gül suyu ile gliserin kombinasyonuda çatlamış topuklar için etkilibir tedavidir.Gliserin ve gül suyu çatlakları iyileştirmeye yardımcı anti-inflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir.
Dikkat : Limon suyu cildinide kuruluğa ve tahrişe neden olabilir.Herhangibir alerjik reaksiyonu kontrol etmek için cildinizde ufak bir test uygulayın.

çatlamış topuk bakımı

çatlamış topuk bakımı

2-Bitkisel yağ :

Malzemeler: 2 çay kaşığı bitkisel yağ.
Yapmanız gerekenler
1-Ayaklarınızı yıkayın ve tamamen temiz bir havlu kullanarak kurutun.Sonra topuklarınızın kuru ve çatlak yerlerine bitkisel yağ tabakasını uygulayın.
2-Kalın birçift çorap giyin gece bu şekilde uyuyun.
3-Sabah ayaklarınızı yıkayın.Yatmadan önce her gün bir kez uygulayın.Bitkisel yağlar cildi besleyerek çatlamış topuklarıiyileştirir.

3-Muz veya muz ve avokado ayak maskesi:

Malzemeler: 1 olgun muz,1/2 avokado

Yapmanız gerekenler.

1-Olgun muzu ve yarım avokadoyu karıştırın.
2-Bu kremsi macunu ayaklarınıza ve topuklarınıza uygulayın.
3-15-20 dakika kadar tuttuktansonra ayaklarınızıılık su ile yıkayın.
Topuğunuz yumuşak hale gelinceye kadar her gün uygulayın.Avokado kuru cildi onarmaya yardımcı olan bir çok uçucu yağ,vitaminler ve yağlar bakımından zengindir.Muz bir nemlendirici olarak çalışarak cildin daha yumuşak olmasını sağlar.

4-Vazelin ve limon suyu :

Malzemeler: 1 çay kaşığı vazelin,4,5 damla limon suyu,ılık su
Yapmanız gerekenler :
1-Yaklaşık 15-20 dakika ılık sudaayaklarınızı ıslatın .Durulayın ve kurulayın.
2-1 çay kaşığı vazelin ve bir kaç damla limon suyunu karıştırın.Cilt tarafından emilinceye kadar topuklarınza ve ayaklarınızınn diğer kuru yerlerine bu karışımı sürün.
3-Karışımı uyguladıktan onra yünlü bir çorap giyin. Yünçorap ısıyı vücudunuzda tutarak karışımınetkinliğini artırır.Bu şekilde uyuyun.Sabah ayaklarınızı yıkayın.
Düzenli olarak yatmadan önce bu karışımı uygulayın.Limon asidik özellikleri ile vazelinde nemlendirici özelliği ile kuru ve ağrılı topuklardan kurtulmanıza yardımcı olur.

5-Parafin

Malzemeler: 1 yemek kaşığı parafin, 3-4 damla hardal yağı ve hindistan cevizi yağı
Yapmanız gerekenler:
1-Parafin ,hardal yağı ve hindistan cevizi yağını iyicekarıştırın.
2-Balmumu düzgün eriyenekadar karışımı bir tavada ısıtın.
3-Oda sıcaklığında soğumasını bekleyin.Ayaklarınız üzerinekarışımı uygulayın.Eniyi sonucu almak içinyatmadanönce uygulayın ve ayağınıza bir çift çorap giyin.
4-Sabah ayaklarınızı yıkayın.Bir hafta boyunca yatmadan önce uygulayın.
Balmumu sıcakken ayaklarınıza değdirmeyin.Eğer diyabet hastasıysanız lütfen bu tedaviyi denemeyin.Bu karışım doğal bir yumuşatıcı olarak cildinizi yumuşatır.Çatlak ve ağrılı topuklar için iyi bir tedavi yöntemidir.

Bir önceki yazımız olan Kuru Ayaklar İçin Evde Ayak Temizleyici Bakım Maskesi başlıklı makalemizde ayak bakımı, evde ayak bakımı ve güzellik hakkında bilgiler verilmektedir.Çatlak Topuklar için Evde 5 Basit Tedavi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.