Güzelkız.com

Batık Tırnak Nedir, Niçin Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir


Batık Tırnak Nedir, Niçin Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir

Batık Tırnak Nedir, Niçin Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir

Batık tırnak, bilindiği üzere ayaklarımız bütün vücudun yükünü çeken organımızdır. Bu nedenle bizlerin ayak sağlığımıza oldukça dikkat etmemiz gereklidir. Dikkat edilmeyen ayak sağlığı sonrası birçok hastalık görülmesi mümkündür. Bunlardan birisi ise tırnak sorunları olaraktan, tırnak batması olarak karşımıza çıkar. Tırnak batması kulağa basit gelse de tırnak batmasındaki acıyı ve derdi tırnak batmasını yaşamayan bilemez. Batık tırnaklar aslında hafife alınacak bir durum değildir. Bunun nedeni ise kişilerin yaşadığı ağrı ve sızıdan ziyade yürüyemez hale gelmesidir. Ayak tırnakları adına bir çile halinde gelen bu durum genelde kişilerin ayak başparmaklarında meydana gelmektedir. Bizler bugün yazdığımız makalede sizlere günümüzde birçok kişide görülen ve kişilere sıkıntılı bir süreç yaşatan tırnak batmasının neden oluştuğunu, tırnak batmasının ne olduğunu ve nasıl tedavi edildiğini anlatacağız.

Eğer ki tırnak batması nasıl oluşum gösterir diye soracak olursanız. Tırnak batması tırnağın normal şekilde gelişim ve uzama sürecini devam ettirirken, tırnağın yan kısımlarının et içerine doğru gömülmesiyle oluştuğunu bu kapsamda görmekteyiz. Tabi bu durumda durumun ilerlemesi halinde batık oluşan bölgede kanamalara yol açacaktır. Bu durumda kişilerde büyük zorluklar yaşayacak ve kanama sonrası iltihaplanmaya kadar gidilebilecektir. Özellikle de şeker hastalarında batık tırnak sorunu oldukça dert yaratan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sağlık sorunu önlemi alınmaması dahilinde şeker hastalarında ayak kaybına bile yol açabilir.

Peki Tırnak Batmasının Sebepleri Nelerdir?                                                                                 

Tırnak batmasında birçok sebep bulunabilir aslında. Batık tırnak oluşumu yaşamamak adına yapmamız gereken ayak sağlığımıza ve bakımına dikkat etmemiz olacaktır.

Öncelikle bu kapsamda tırnak sağlığımız adına ve batık tırnak görülmemesi adına öncelik olarak tırnak kesimlerimizi doğru yapmalıyız. Tırnak kesimlerimizi ise gelişi güzel değil, uzmanların belirttiği şekillerde düzgün olarak kesmeliyiz. Kesim sırasında ayak tırnaklarımızın köşe kısımları yuvarlak kesilmemelidir. Ayrıca hem ayağımız hem de tırnak güvenliğimiz adına ayakkabı seçimimizi kaliteli ve düzgün olarak yapmalıyız. Sağlıksız ve dar ayakkabı tercihi yapılmamalıdır.

Kişilerin cinsiyet ayrımı olmadan erkeklerin de kadınların da sivri burun ayakkabı tercihi yapmaması bu hususta oldukça önemlidir. Tabi ki yürürken veyahut da herhangi bir nedenden dolayı ayaklarımızı vurup çarpabiliriz. Bu darbeler sonucu tırnaklarımızın yapısına da zarar vermiş oluruz. Bu durumda tırnak batmalarına sebep olmaktadır. Alınan bu darbelerde kişilerin dikkat etmesi gereklidir. Bunun yanı sıra insanların özel süreçleri vardır. Bu genellikler kadınlarda oluşum gösterse de bu süreç içerisinde hamilelik başrol oynamaktadır. Hamilelik süreci tırnak batmasını tetiklemektedir. Bunun dışında ise obezite hastalığı da batık sebepleri arasında yerini almaktadır. Ayak mantarlarının tırnakta görülmesi de bu listeye eklenebilecek tırnak batması sorunlarındandır.

İnsanlara zor bir süreç yaşatan tırnak batması rahatsızlığının tedavisi mümkündür. Kişilere uzmanlar bu durumda eğer ki tırnak batması oldukça ilerlememişse ılık su ile birlik antiseptik ilaç önerimi yapmaktadır. Bu durumda mikrop almamak adına antibiyotik de eklenebilmektedir. Fakat durum bu kadar basit değil ise devreye cerrahi operasyon girmektedir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Tırnak Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde Tırnak Sağlığı ve Tırnaklar için beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.Batık Tırnak Nedir, Niçin Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.