Güzelkız.com

Bağışıklık Sisteminizi Doğal Yollarla Güçlendirin!


Bağışıklık Sisteminizi Doğal Yollarla Güçlendirin!

Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu zamanlar aslında vücuda en hızlı şekilde mikropların yerleştiği dönemlerdir. Mevsim dönüşlerinden en çok dikkat etmemiz gereken ise bağışıklık sistemimizin zayıf olup olmadığıdır, çünkü eğer yeterli gücü bulamazsak bilin ki hastalıklar hızlıca vücuda yerleşip yakanızı bırakmayacaktır. Bu sebeple hem doğal bir koruma hem de özellikle hastalık bulaşma zamanlarının arttığı bu aylarda dikkat etmemiz için besin takviyelerimizi doğru bir şekilde almış olmamız gerekir.

Şehrin merkezinde bir sürü mikrop ve kirlilikle başa çıkmaya çalıştığınız ve hayatta kaldığınız için yeterli güce sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak doğadan uzakta her gün savaşılan mikroplar bünyeleri bitap düşürebilir. Sorunun ne olduğu anlayabilmek için de vücudumuzun neye ihtiyacını olduğunu belirlemek gerekir. Bu sebeple sizlerle bağışıklık sistemini güçlendirmek için vücudumuzda eksikliğini hissedebileceğimiz besinleri ve koruma yollarından bahsedeceğiz:

Ev Yapımı Besinler

Evimizde yapıp tüketeceğimiz besinlerin bağışıklık sistemimize etkisini sizler de çok kısa sürede fark edeceksinizdir. Artık çoğu gıdaya ve malzemeye erişmek mümkün. Teknoloji gelişti ancak bu gelişmenin bize yararı besinler konusunda çok da fazla olmadı diyebiliriz. Bu sebeple eski yöntemlere dönüş hızla gerçekleşiyor. Kendi ekmeğimizi kendimiz yapıyoruz, kendi yoğurdumuzu mayalıyoruz hatta kendi sebzelerimizi yetiştiriyoruz. Dışarıdan aldığımız gıdaları mümkün oldukça azaltmaya çalışıyoruz. Neden? Çünkü bağışıklık sistemimize probiyotik besinlerin girmesi çok önemli, evimizde kendimiz yaptığımız çoğu ev yapımı üründe probiyotik bol miktarda bulunur ve vücudumuza girerek bağışıklık sistemimizi doğal yollarla güçlendirmeye ve korumaya başlar. Bunların başında; yoğurt, kefir, ev turşusu gelmektedir.

Beslenmenizde işlenmiş gıdalara yer vermeyip ev yapımı gıdalarla gerçekleştirir ve bir de probiyotik bakımından zengin olan gıdaları da eklerseniz bağışıklık sisteminizin düzenli bir şekilde korumaya alabilirsiniz.

İşlenmiş Gıdalar: Uzak Durun!

Hazır lafı geçmişken bahsedelim, bağışık sistemimizi çökertebilecek kimyasalların büyük bir kısmını da işlenmiş gıdalardan elde ediyoruz. Bu gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmamız gerekmektedir. Özellikle karbonhidratlı besinlerde sıklıkla karşılaştığımız işlenmiş gıdalar vücudumuzun hastalıklarla savaşmasında etkili olan hücreleri yok ediyorlar. Çoğu kalıtsal hastalığın vücudumuzda oluşmasına sebep olan işlenmiş gıdalar hem kilo problemi yaratır hem de vücudunuzu güçsüzleştirecek niteliktedir. Bu sebeple bağışık sisteminizi güçlendirmek ve korumak adına işlenmiş gıdaları hayatınıza sokmamaya gayret etmelisiniz.

Sağlıklı Beslenme Diyeti ve Detoks

Hem vücudunuzu dinlendirip biraz kilo vermek hem de bağışıklık sisteminizi daha da kuvvetlendirmek istiyorsanız sağlıklı beslenme diyeti ve detoks önerimiz olacaktır. Beslenme uzmanı kontrolünde yapılmasının doğru olduğunu düşündüğümüz sağlıklı beslenme diyeti kendinizi daha zinde ve iyi hissetmenize sebep verecektir. Aynı zamanda çeşitli aralıklarla gerçekleştirebileceğiniz sağlıklı besinlerle yapılan detoks ise kendinizi yenileyebileceğiniz bir beslenme çeşididir. Vücudunuzun kendinizi zinde hissetmesiyle birlikte fazla olan kilolarınızın da yavaşça gitmesi bünyenizin sağlam bir bağışıklığa sahip olmasını sağlar. İnsanı dinç hissettiren beslenme ve detoks arasında ise sağlıklı abur cuburları da tüketebilirsiniz. Hem tatlı ihtiyacınızı karşılar hem de kendinize ihanet etmemiş olursunuz. Vücudunuza girmeyen işlenmiş şeker ve karbonhidrat da bağışıklık sisteminize herhangi bir zarar vermez.

Su İçin!

Vücudumuzdan toksinleri atmamız bağışıklık sistemimizi temizlememiz demektir. Toksinleri atabilmek için de vücudumuzda su oranın artması gerekmektedir. Su oranının artırmak için de en kolay yoldan su içmemiz gerekir. Aslında bu kadar komplike yoldan anlatmamızın sebebi lafı uzatmak evet:) Su içmenin yararları hakkında uzun uzadıya diyecek çok fazla bir şeyimiz yok. Su hayattır, vücudu susuz bırakmak kadar rahatsız edici başka bir eylem olamaz. Baş ağrısından tutun da şeker hastalığına kadar vücutta gerçekleşen çoğu belirtinin giderilmesinde asırlardır bir numaralı şifalı gıda olan suyu baş tacı yapmazsanız ne yazık ki vücudunuzun savaşacak güç bulamayacağından emin olabilirsiniz. Bu sebeple minimum 2 litre su tüketmenizi her tıp hekimiz size önerecektir. Ama diyorsanız su içerken rahatsız oluyorum, tadına bir türlü alışamadım, midem bulanıyor; bunun için de suyunuzun veya mineralli suyunuzun içerisine elma, nane, limon gibi bitki ve meyveleri katarak aromasını değiştirmenizde fayda var.

Uyku Düzeni ve Egzersiz

İyi bir uykunun yapamayacağı şey yoktur derler. Gerçekten de doğru saatlerde gerçekleştirilen uyku ile hem enerjinizi toplarsınız hem de bağışıklık sisteminize gereken vücut tamirini vermiş olursunuz. Gece 11 ile sabah 3 arası uykunuzu tam aldığınızda kilo verme dengeniz de düzelir ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. İyi bir uykuyla vücut oldukça dinç olur ve yaptığınız herhangi bir egzersiz ile de vücudunuzun oksijen seviyesi artar. Artan oksijen de bakterileri ve zararlı hücreleri azaltır. Böylelikle vücutta bulunan antikorlar tepkime süresi artar.

Meyve Sebze Tüketimini Artırın!

Meyvelerin ve sebzelerin bağışıklık sistemini güçlendirmek için içinde bulundurduğu vitaminler saymakla bitmez. Ancak sizin de bildiğiniz üzere özellikle C vitamini vücuttaki antikor miktarını artırarak güçlendirir, bu sebeple ki her soğuk algınlığında portakal, mandalina, limon gibi C vitamini deposu besinler tüketiyoruz. Aynı zamanda elma çeşitleri ve lifli besinlerin de ağır metalleri vücuttan attığını söyleyebiliriz. Sebzelerin ve meyvelerin taze sıkılmış suları da aynı şekilde ham besin kaynağı olarak vücuda giren en önemli ve güçlü bağışık sistemi güçlendiricisi diyebiliriz.

 

 

 

Bağışıklık sisteminizi bunların dışında gün ışığından faydalanarak, yoga veya esneme hareketleri yapıp vücudunuzu rahatlatarak, daha fazla gülecek sebep bularak, pozitif bir yaşam şekli belirleyerek de güçlendirebilirsiniz. Doğru şekilde beslenip hayata bakış açınızı biraz değiştirerek hem kendinizi daha mutlu edersiniz hem de vücudunuza büyük bir iyiliğiniz dokunur.

Bir önceki yazımız olan Güneşe Çıkmadan Nasıl Bronzlaşılır? başlıklı makalemizde bronz ten, bronz ten koruması ve Bronzlaşmak hakkında bilgiler verilmektedir.




Bağışıklık Sisteminizi Doğal Yollarla Güçlendirin! Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.