Güzelkız.com

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler


Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Sonbahar mevsiminde olduğumuz şu günlerde tabiri caizse ufak ufak kış hastalıklarına geçiş yapmaya başladık bile. İmmün Sistemi olarak adlandırılan Bağışıklık Sistemimizin verimli çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu pek çok madde vardır. Bu maddeleri yani vitamin ve mineralleri besin takviyesi adı altında satılan ürünler ile elde edebiliriz. Ancak yüzde yüz doğal bir yöntem olmaz. Zaten bunu doktorlar da desteklemiyorlar. İnsan bedeninin sağlıklı işleyebilmesi için gerekli tüm temel bileşenleri yalnızca besinler aracılığı ile almamız en güvenilir yöntemdir. Bu nedenle bugünkü konumuzu Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler nelerdir olarak belirleyerek araştırdık ve sizler için hazırladık. Şimdi konumuzda geçelim..

Bağışıklık Sistemini Destekleyen Vitaminler

Öncelikle şunu bilmeliyiz; Vücudumuzun tüm vitamin ve minerallere değişken oranlarda ihtiyacı vardır. Bağışıklık sistemini destekleyen vitaminler elbette var ama yalnızca bu vitaminleri almak onun sağlıklı işleyişine neden olmaz. Biz bağışıklık için gerekenleri alırken geri kalan doku ve organlarımızın ihtiyaç duyduğu maddeleri almazsak olmaz.  Bağışıklık sistemi için en gerekli ve vücut tarafından üretimi mümkün olmayan temel vitamin C vitaminidir. Bu vitamini Portakal, Kivi gibi meyvelerden elde edebiliriz.  Tabi başka yiyeceklerde de var. Tercihinize kalmış. Yeterki her gün ama her gün C vitamini almaya çalışın. Diğer temel vitaminler ise A ve D vitaminleridir. Magnezyum ve Çinko mineralleri de bu vitaminlerin çalışması için gereklidir. Bu vitamin ve mineralleri et ve balık ürünlerinden, süt ve süt ürünlerinden alabiliriz.

Sarımsak ile Enfeksiyonlara Dur Diyin

Beyaz sarımsak, kara sarımsak.. Bu yiyecekleri her gün bir diş bile olsa yemek ve salatalarımıza eklemeliyiz. Sarımsak; Antiviral, Antifungal, Antibakteriyel özellikleri ile vücudun savunmasını güçlendirir. Mantar ve enfeksiyonlarla mücadeleye katılır. Aynı zamanda içerisinde yer alan Allicin adlı madde ile kanser oluşumları ile mücadeleye destek olabilmektedir.Kolesterol ve Kan basıncına yönelik olumlu katkılarını da göz ardı etmemek gerekir.

Yoğurt ile İyi Bakterileri Destekleyin

Düzenli yoğurt tüketimi yalnızca D vitaminini karşılamakla kalmaz bağırsak floramızdaki iyi huylu bakterilerin yaşam ve denge kalitesine de olumlu katkılar sunar. Bu nedenle her gün küçük bir kase bile olsa düzenli olarak yemek lazım. Probiyotik etkiler de içeren yoğurt sindirim – boşaltım sistemi için gereklidir. Kefir ile bu floraya daha çok destek olabilirsiniz.

Yeşil Dev: ISPANAK

Hepimiz biliriz Temel Reis’i. Ispanak yer ve koca koca kasları çıkar. İşte Ispanak bizim Yeşil Dev’imiz. Magnezyum, Potasyum, Folik Asit ve C vitaminini bir arada sunan nadir bitkilerdendir. Bu bileşenler hücresel yenilenmeye destek olmaktadır.

Karaciğer’i Unutmayalım

Karaciğer için en faydalı besinlerin zirvesinde yer alan Brokoli A, C, E vitaminleri ve Kalsiyum barındırmaktadır. Antioksidan etkileri ise inanılmaz derecede yüksektir. Bu nedenle kendi kendini yenileyebilme özelliği olan Karaciğer sağlığı için tüketilmesi önerilmektedir. Sofranızdan eksik etmeyin. Minik bir lokma dahi olsa yemeye çalışabilirsiniz.

Turunçgiller Familyası ŞART

Portakal, Limon, Greyfurt, Mandalina… Çoğumuz severek yeriz bazılarımız zorla.. Ancak bu meyveleri soframızda her daim bulundurmamız gereklidir. Özellikle insan organizmasının üretemediği C vitaminin karşılanması için gereklidir. Eğer Kan Sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız ( örneğin Aspirin, Coraspin ) Greyfurt’tan uzak durunuz. Kalp ve Damar sistemi rahatsızlıkları bulunan bireyler Greyfurt’u özenle tüketmelidirler.

Sindirim Sistemimizi Destekleyelim

Tarçın ile sindirim sistemimize yardımcı olabiliriz. Yiyeceklerimize ekleyebiliriz hatta detoks etkilerle birleştirmek için içme suyumuza bir parça ekleyebiliriz. Kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine ve Antiviral etkilere de sahiptir.

Ah Karpuz Ah

Hangimiz sevmeyiz ki.. Çoğumuz bilmesek de Karpuz Likopen adı verilen Enfeksiyonlara karşı yüksek koruma özelliği bulunan bir maddenin aslını taşımaktadır. Üstelik A ve C vitaminleri de içermektedir. Enflamasyon ile mücadeleye de yardımcı olan Karpuz’u yemeyi unutmayalım.

Grip mi? Orada Dur: Kabuklu Deniz Ürünleri

Bilmememiz gayet doğal. Hep C vitaminini duyduk çünkü. Ama kabuklu deniz ürünleri Grip gibi viral enfeksiyonlara karşı en güçlü savunma maddelerini içerir. Omega 3 açısından da zengin olan bu yiyecekler aynı zamanda Akciğer’imizin korunmasına da yardımcı olabilmektedir. Beyaz kan hücrelerinin Sitokin adı verilen savunma maddesi üretmesine de hizmet sunan bu yiyecekler Selenyum minerali de barındırmaktadır. Kısacası Istakoz, İstiridye, Somon, Ringa Balığı gibi deniz ürünlerini haftada en az iki defa tüketmeye özen göstermeliyiz.

Cilt Savunması için Kırmızı Biber

Bağışıklık sistemi denince tek bir sistem akla gelebilir ama bağışıklık sistemi bir bütüne verilen isimdir. Kısacası vücudumuzun her bir zerresini korumazsak bağışıklık sistemini tam olarak desteklemiş olmayız. Cilt savunmasını da desteklemeliyiz ki o bütün olan bağışıklık sistemi daha düzgün çalışabilsin. Kırmızı Biber’de yer alan Beta Karotenler hem cildi hem bağışıklığı kuvvetlendirmeye yardımcı olabilir.

Solunum Sistemi için KİVİ

Formülünde bulunan K, C vitaminleri ve Fosfat – Potasyum ile Soğuk algınlığına karşı etkili meyvelerden biridir. Hırıltılı soluma olarak adlandırılan viral sorunların önlenmesi ve giderilmesine yardımcı olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Diş Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli başlıklı makalemizde diş fırçası markaları, Diş Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ve en iyi diş fırçası hakkında bilgiler verilmektedir.Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.