Güzelkız.com

B Vitamini İçeren Besinler


B Vitamini İçeren Besinler

İnsan metabolizması için olmazsa olmaz vitaminlerden biri B vitaminidir. 8 ayrı çeşidi bulunan B vitaminin her çeşidi farklı bir görevle vücuda katkı sağlamaktadır. Özellikle enerji üretimi ve sinir sistemi söz konusu olduğunda akla gelen ilk vitamin, B vitaminidir. B vitamini, nörolojik yapınızdan psikolojik yapınıza kadar pek çok konuda etken rol oynamaktadır. Dolayısıyla düzeninizi korumak, vücudunuzu sağlıklı hissetmek ve enerjik olmak için düzenli olarak B vitamini almanız gerekmektedir.

B1 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Bilim dünyasının Tiamin olarak isimlendirdiği B1 vitamini, vücut için çok önemlidir. Yalnızca insan değil tüm canlı organizmaların B1 vitaminine ihtiyacı olduğu bilinmektedir. Eksikliğinde halsizlik, sinir bozukluğu gibi olumsuz sonuçlar doğuran B1 vitamini çoğunlukla tahıllarda yer almaktadır. Tahıl tanelerinin hemen hepsinde, domuz etinde ve mayada B1 vitamininin yer aldığı bilinmektedir.

Keten, ayçiçeği, yulaf, çavdar ve esmer pirinçte B1 vitamini bulunmaktadır. Bunun dışında B1 vitaminin yer aldığı sebzeler de vardır. Karnabahar ve patates B1 vitamini bulunduran sebzelerden birkaçı iken meyvelerin içinde de en çok portakalda B1 vitamini bulunmaktadır. Bunların yanında karaciğer ve yumurta içerisinde de aynı vitaminin yer aldığı bilinmektedir.

B2 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B vitamini çeşitleri arasında yer alan B2, protein ve karbonhidratın metabolize edilmesine yardımcı olmaktadır. Biboflavin olarak da bilinen B2 vitamini eksik olduğunda vücutta emilim sorunu yaratmaktadır. Vücudun emilimi yeterince gösterememesi, diğer vitaminlerin de yeterince fayda sağlayamamasına neden olmaktadır. Bu nedenle tüm metabolizma için B2 vitamini oldukça önemlidir.

B2 vitamini en çok sarı ve turuncu renkli besinlerde yer almaktadır. Bunlar dışında süt ve süt ürünlerinde yoğun olarak bulunduğu, buğday kepeğinde yüksek oranda yer aldığı bilinmektedir.

B3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B3 vitamini, tıp dünyasında Niasin ismi ile bilinmektedir. B3’ün en yoğun bulunduğu besinler, yapraklı sebzelerdir. Marul, maydanoz, lahana bunlar arasında en önemli besinlerdir. Ayrıca brokoli, domates, havuç, kuşkonmaz ve avokado içerisinde de B3 vitaminin bulunduğu bilinmektedir.

Pisi balığı, ton balığı, somon, dalak, kalp ve karaciğerde de yoğun olarak B3 vitamini bulunmaktadır. Vitaminin eksikliğinde kolesterol dengesizliği yaşanmaktadır. Bu nedenle özenle alınması önerilmektedir.

 

B5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B5 vitaminin yoğun olarak bulunduğu besinler arasında et ve et ürünleri yer almaktadır. Bununla beraber avokado ve brokoli de B5 bakımından oldukça zengindir. Tahıllar arasında yer alan buğday, arpa, yulaf da B5 barındırmaktadır. Tüm bunların yanında yer fıstığı, pirinç ve pekmez de B5 vitaminine yer vermektedir.

B5 vitamini eksikliğinde vücudun beyin ve sinir sistemi dengesi sağlanmaktadır. Dolayısıyla ruh ve sinir hastalıklarına neden olabilme riski sebebiyle vitaminin karşılanması gerekmektedir. Düzenli olarak almanız halinde, vücudunuzun ve ruhunuzun sağlığı muhafaza edilmiş olacaktır.

B6 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Tıp dünyasının piridoksin ismiyle bildiği B6 vitamini, vücudun potasyum ve sodyum dengesini korumaktadır. Bunun yanında kırmızı kan hücrelerinin artışını sağlamakla beraber dişilik hormonunu da dengelemektedir. Bu nedenle çoğunlukla bayanlar tarafından özenli şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

B6 vitamini özellikle fındığın içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle her gün 1 avuç fındık tüketilmesi önerilmektedir.  Bunun yanında kahvaltılık tahıllar, nohut ve pirinçte de B6 vitamini bulunmaktadır. Ispanak, kabak, patates gibi sebzelerin yanı sıra karpuz, muz gibi meyvelerin içerisinde de bulmak mümkündür. Ayrıca ton balığı, tavukgöğsü ve karaciğer de B6 bakımından oldukça zengindir.

B7 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Biotin ismiyle bilinen B7 vitamini, yağ asitleri ve amino asitleri üreterek hücre büyümesine yardımcı olmaktadır. Özellikle kan şekeri düşük olan kişilerin düzenli olarak B7 alması önerilmektedir.

B7 vitamininin yoğun olarak çiğ yumurta sarısı içerisinde yer aldığı bilinmektedir. Yumurtayı yerken yalnızca sarısını tüketmeye özen göstermelisiniz çünkü beyazı, biotin oranını hızla düşürmektedir. Bununla beraber pazı, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde de B7 vitamini bulunmaktadır. Ayrıca her gün bir avuç yer fıstığı tükettiğinizde de vitamin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

B9 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Tıpta folik asit ismiyle bilinen B9 vitamini özellikle böbrek ve karaciğerde bulunmaktadır. Bunun yanında ekmek mayası, tahıl ürünleri ve ayçiçeği tohumu da B9 vitamini açısından oldukça zengindir. B9 vitamini bulunduran meyveler; kavun, muz, greyfurt, çilek ve ahududur. Sebzeler arasında ise özellikle yeşil yapraklıların B9 bakımından zengin olduğu bilinmektedir.

B9 eksiği, kişinin sağlığını yüksek oranda etkileyen bir vitamindir. Bilhassa hamilelik sürecinde yeterince alınmaması halinde bebeğin nörolojik gelişimini yavaşlattığı bilinmektedir.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 vitamini insan metabolizmasına çok yönlü etki eden bir vitamindir. Bu nedenle özellikle dikkatli şekilde tüketilmesi, eksik bırakılmaması gerekmektedir. Eksikliği halinde hem ruhsal hastalıklara hem de fizyolojik yorgunluk ve halsizliğe neden olan B12, hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Et ve et ürünleri, süt ve yumurta B12 vitamini bakımından oldukça zengin besinlerdir. Bunun yanında istiridye, yengeç ve balık türlerinde de B12 bulunduğu bilinmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan En İyi Gözenek Sıkılaştırıcı Ürünler başlıklı makalemizde Cilt bakım jelleri, Cilt Sıkılaştırıcı kremler ve En İyi Gözenek Sıkılaştırıcı Ürünler hakkında bilgiler verilmektedir.
B Vitamini İçeren Besinler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Makyaj Trendleri
İlginizi Çekebilir !

Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.