Güzelkız.com

Arzu Kaprol Gelinlik Koleksiyonu


Arzu Kaprol Gelinlik Koleksiyonu

Arzu Kaprol Gelinlik Koleksiyonu

Merhaba bu yazımızda ünlü modacılarımızdan olan Arzu Kaprol’un sergilediği gelinlik kreasyonlarını anlatacağız. Gelinlik tasarımlarına geçmeden önce Arzu Kaprol hakkında biraz bilgi vererek başlamak istiyoruz.

Arzu Kaprol Kimdir

Bursa doğumludur. 1973 yılında dünyaya gelen Arzu Kaprol Mimar Sinan Üniversitesinin Moda Tasarımı alanında eğitim almıştır. Tam olarak Moda Konfeksiyon bölümünde okuyan Arzu Kaprol 1995 yılına kadar duyulmamıştır. 1995 yılından itibaren her geçen yıl daha fazla başarı ile adını duyurmaya başlamıştır. 1995 yılının özel olması sebebi isei Academia Avant Garde isimli Tasarım ödülünü almasıdır. Bu başarıdan üç yıl sonra kendi adını taşıyan özel bir marka kurarak 2007 senesinde Beymen ile lisans anlaşması yaparak 2008 – 2012 yılları arasında perakende sektörüne adım attı.

2007 senesinde Fashion TV, 2011 yılında ise Yılın Moda Tasarımcısı ödüllerini almaya hak kazanan Arzu Kaprol Paris’te defileler yapmaya başlamıştır. Yine aynı sene içerisinde Paris’te ofis açmıştır. 2015 senesine gelindiğinde ise ilk Hologram Defileleri sergilemeye başlayan ünlü modacı yurt dışı anlaşmaları ile toplam 13 ülkede faaliyet göstermeye başlamıştır. Birkaç sene öncesine kadar ülkemizde çok popüler olmayan tasarımcı gerçekleştirdiği defileler ve yeni nesil ceket modelleri ile ödüller aldıktan sonra kendi markasına ait internet sitesi üzerinden özel tasarım elbise ve aksesuarlarını satmaya başlamıştır.

Kendi resmi web sitesinde gelinlik kreasyonları bulunmamakla beraber Ayla Cönger ile ortaklaşa gerçekleştirdiği gelinlik modellerini tanıtmıştır. Arzu Kaprol Gelinlik Koleksiyonu toplam 35 farklı gelinlik modelinden oluşmaktadır. Bu yeni kreasyona verdiği isim ise ARZYU’dur.

ARZYU Gelinlik Modelleri

Görselde gördüğünüz üzere bu gelinlik modellerinde öne çıkan özelliklerin başında geometrik şekilli gelinlik tasarımlarının göz önüne çıktığını fark edebiliyoruz. Akışkan kumaş formları ile farklı bir bakış açısı sunan Arzu Kaprol ve Ayla Cönger sadeliği ön planda tutmuş ama şekil ve tasarım bakımından daha zengin bir görüntü elde etmeyi başararak gelinlik tasarımlarını tanıtmışlardır.

El İşi Gelinlik Modelleri

Arzu Kaprol gelinlik modellerini tasarlarken el işçiliğini de unutmamış ve Kristal Taşların bulunduğu alanları el işlemesi ile bütünleyerek göz doldurmaya devam etmiştir. Aynı zamanda tafta ve şifonlarla bütünleşen yeni nesil gelinlik tasarımları ile tüyleri de birleştirerek ayrı bir hava katmayı başarmıştır. Gelinliklerin farklı bölümlerini farklı kumaş tipleri ile oluşturan ünlü modacı yer yer ipek ve şifon türü kumaşları birleştirmiş ve her iki çeşit kumaşa da farklı şekiller eklemiştir.

Kumaş Katlama Teknolojisi

Gelinlik modellerinin çoğunda rastladığımız kumaş katlama teknolojisini görebiliriz. Bazı gelinlik çeşitlerinde etek kısmında başlayan katlama tasarımları bir başka gelinliğin omuz kısmında bulabilmemiz mümkün. Birçok gelinlik modelinde kuş tüyü ile karşılaşmamış çok olası. Farklı renk kuş tüyleri ile taçlandırılan gelinlikler özellikle kır düğünleri ve açık havada gerçekleştirilen düğünlerde kullanılabilir.

Klasik Renklerden Uzak

Arzu Kaprol kendi sergilediği gelinlik modelleri için ayrıca bir de ayakkabı koleksiyonu tasarlamış ve gelinlik ayakkabılarına farklı bir bakış açısı sunmuştur. Klasik renklerden uzak olarak tasarlanan bu gelin ayakkabılarının renk tonları ise fuşya, lacivert, sarı, bej gibi tonlarda elde edilmiştir.

Balık Kesim Gelinlik Modelleri

Kıyafet tasarımcısı Arzu Kaprol gelinliklerini tasarlarken genelde balık kesim gelinlik çeşidini tercih etmiş ve kendi fikirleri ile bütünleştirerek gelin adaylarına sunmuştur. Gelinliklerin birçoğunda rastladığımız ortalama bir – iki metreyi bulan kuyruklu gelinlik modelleri tarlatandan uzak olarak tasarlanmış, geometrik şekillerle odaklandırılmış ve küçük küçük el ile işlenen kristalize taşlarla süslendirilmiş durumda.

Tek Omuz Gelinlik Modelleri

Tasarımcının en çok beğenilen gelinlikleri ise tek omuz gelinlik tasarımlarıdır. Dar kesim teknoloji ile buluşturulan bu gelinliklerin bir omuzu açık diğer omzunda ise asimetrik kesim ile elde edilen kumaş yapıları bulunmaktadır. Gelinliğin arka kısmı ise straplez kesim ile temellendirilerek küçük dantel işlemelerle ayrı bir havaya sokulmuştur.

Bir önceki yazımız olan 2018 İlkbahar Yaz Gelinlik Modelleri başlıklı makalemizde 2018 İlkbahar Yaz Gelinlik Modelleri, kuyruklu gelinlik modelleri ve tarlatanlı gelinlik modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.Arzu Kaprol Gelinlik Koleksiyonu Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.