Güzelkız.com

Arap Makyajı Nasıl Yapılır


Arap Makyajı Nasıl Yapılır

Her gün yeni bir fenomen makyaj çeşidi daha çıkıyor. Onlardan biri de Arap Makyajı.. Yoğun ten renginin ön plana çıkarılması ile başlanan bu makyaj modelinde ön plana çıkartılması gereken bir diğer husus ise göz makyajıdır. Kısacası daha delici – kışkırtıcı ve belirli bir göz makyajıdır. Arap makyajını tüm yönleri ile araştırdık ve hem yazılı, hem görsel, hem de videolar ile destekleyerek sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Arap Makyajı Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler

Aşama 1: Cildi Nemlendirici Serumla yoğurma..

 • Makyaj uygulamasına geçiş yapmadan önce nemlendirici özelliği yüksek bir serum uygulamalı, masaj hareketleri ile yedirmeli ve bu serumun cilt tarafından tamamen emilmesi için yaklaşık yarım saat beklemelisiniz. Uygulanan serum Arap makyajının daha uzun süre kalıcı olmasını sağlamakla kalmayacak cildinizin daha güzel görünmesine de yardımcı olacak.
 • Biz bu aşamada Lancome markasına ait Advanced Genifique serisini tercih ettik. Yaklaşık fiyatı 220 TL olan bu cilt bakım ürünü ağırlıklı olarak kimyasal bir formüle sahip olsa da Ksantam Sakızı gibi bitkilere de sahiptir.

Arap Makyajının Özellikleri, Faydaları:

 • Cildin pürüzsüz görünmesini sağlar.
 • Cildin ten rengi ön plana çıkartılır. Yani makyaj yapmış gibi görünmesinden çok ten renginizin daha sağlıklı olarak görünmesini sağlar.
 • Cildin daha parlak – ışıl ışıl görünmesine yardımcı olur.
 • Bakışlardaki derinliği arttırır.

Pürüzleri Gizleyen Makyaj Modelleri

Aşama 2: Ten renginde bir fondöten ile kusurları saklama..

Amacınız her şeyden önce cilt pürüzlerini gizlemek – geçici olarak da olsa ortadan kaldırılmış gibi göstermek ise Arap Makyajı tam size göre. Cildimize konsantre formda üretilmiş olan nemlendirici bir serum uyguladıktan sonraki diğer aşamamız cildin ten rengini belirginleştirmeye yarayan fondötenler tercih etmek. Burada dikkat etmeniz gereken husus fondötenin hem ten renginde olması ( sizin ana ten renginiz. Açıksa açık koyu ise koyu. Kendinizi olduğundan daha açık tenli ya da daha koyu tenli göstermeye çalışırsanız Arap Makyajı yapamazsınız )

Arap Makyajı Nasıl Yapılır

Aşama 3: Arap Makyajından Önce Fondöten Nasıl Kullanılır

Biz bu aşamadaki fondöten seçimimizi Loreal markasına ait Infaillible Shaping Sticks’ten yana kullandık. Hem ten renginde hem de yoğun kapatma hizmeti sunabiliyor. Ciltteki tüm kusurların gizlenmesinde etkili olabilmesi için uygun bir makyaj fırçası ile ve kesinlikle yuvarlak hareketler kullanarak cildimize iyice dağıtmaya çalışıyoruz.

Aşama 4: Arap Makyajı için Kapatıcı Nasıl Kullanılır

Kapatma uygulamasını göz altlarına gerçekleştiriyoruz. Göz makyajımızın da gerçekleştirilmesini sağlıyoruz. Merak edenler için bizler bu aşamada Maybelline markasına ait New York Fit Me isimli kapatıcıyı tercih ettik. Ürün ile göz altlarımızı aydınlattık. Böylece Arap makyajında ön plana çıkan göz makyajımız için aydınlık görüntüsünü elde etmeyi başardık. Aynı ürün ile kaş altlarını da aydınlatıyoruz ve göz makyajımızın bir adım daha ön plana geçmesini sağladık.

Aşama 5: Arap Makyajında Makyaj Sabitleyici Nasıl Kullanılır

Makyaj sabitleyiciden yararlanarak T bölgesini ve Göz kapaklarını sabitlememiz gerekli. Makyaj sabitleyicisi bu aşamada bizlere daha uzun süre kalıcı bir makyaj görüntüsü sunmakla kalmayacak yağlanmanın da önüne geçecek. Sabitleme işlemi için Loreal Paris serisinde bulunan True Match Minerals Matlaştırıcı Pudrası kullandık. Ürün içeriğindeki Mineral Kompleksleri gün boyu cildimize mineral takviyesinde de bulunabilecektir.

Aşama 6: Arap Makyajı için Kontör Uygulaması Nasıl Yapılır

Birçok makyaj modelinde kontür uygulamaları yapılır evet doğrudur ama Arap Makyajı için kesinlikle şarttır. Kontür uygulaması Arap Makyajında küçük değişiklikler içermektedir. Bu nedenle bu aşamayı da açıklama zorunluluğu hissettik. Arap makyajı için hem krem hem de pudra formunun her ikisini birden sunabilen bir ürün kullanmamız gerekli. Sizin zevkiniz ve teniniz ne ister bilemeyiz ama bizler bu aşama için Urban kozmetik markalarından olan Decay Naked Skin Shapeshifter paletini kullanmak istedik.

Kullanım safhasını karıştırmamak için aşağıya sırası ile belirtelim;

 • Krem kontür yapısına sahip paletteki en koyu rengi elmacık kemiklerimizin alt kısımlarına doğru yapalım. Bu kısımdan yüz ortasına dek eğimli bir hareketle ile sürüyoruz.
 • Burun kontörünü yapmak için ise burun kemiğinin her iki yanına sürme işlemi yapıyoruz.
 • Burundan sonra ise alın çizgisine ve dahi çene kemiğine de kontür yaptıktan sonra işlemi sonlandırıyoruz.
 • Bu seferde palet içerisinde yer alan pudra kontürünü makyaj fırçasına sürüyoruz ve ardından tüm uygulamasına sürüyoruz. Bu işlem ise kontürün olası etkilerini yükselterek makyajın sabitlenmesine destek oluyor.
 • Son kontür uygulamamız için palet içerisinde yer alan açık tenli pudraya göz kaydırıyoruz ve Hafif Baking uygulaması yapıyoruz. Böylece aydınlık cilt bölgelerinin hem aydınlığını hem de sabitlenmesine ayrı bir güç vermiş oluyoruz.

Aşama 7: Kaş Makyajını Arap Makyajı için Hazırlıyoruz

Yavaş yavaş sonlara geliyoruz. Bu aşamamızda kaş stilimizi olduğundan daha kalın ve kavisli bir görünüme ulaştıracağız. Aksi halde Arap makyajı yapmış olmayız zaten..

 • Kaşların daha hacimli – dolgun görünmesini sağlayabilmemiz lazım. Bu nedenle sizler ne kullanırsınız bilemeyiz ama biz Loreal Paris’e ait Paradise serisinin en çok tutulan kaç makyajı ürünlerinden Brow Pomade’yi seçtik. Eksik bilgi vermeyelim Dark çeşidini seçtik. Kesik uçlu makyaj fırçasını elimize alarak kaşların altını çiziyoruz. Boşlukları dolduruyoruz ve daha dolgun bir kaş görüntüsünü elde etmiş oluyoruz. Son olarak da kavis alanlarını ön plana çıkartıyoruz.

Aşama 8: Arap Stili Göz Makyajı Nasıl Yapılır

Bu kısımda ışıltılı bir far ile eyeline uygulaması gerçekleştireceğiz..

 • Arap stili göz makyajı yapacaksak tabiî ki göz makyajına daha da bir önem vermemiz gerekli bu yüzden Maybelline Total Templation paletinden toprak rengini alarak gözlerimizi gölgelendirmemiz gerekli. Kaş kemiği hizasından dış tarafına doğru uygulanan bu far sayesinde gözlerin derinliği daha da bir artacak.
 • Paletimizdeki turuncu tonlarına gözlerimizi dikiyoruz ve onlardan da bir parça alarak katlanma bölgelerine uyguluyoruz.
 • Açık somon renginden alarak katlanma bölgesinin alt kısmından göz kapağının üst kısımlarına doğru doldurma işlemini de gerçekleştiriyoruz.
 • Şimdi sıra geldi eyeline kullanmaya. Arap stilini gerçekleştirmek için Maybelline Sensational Liner aldık. Keçeli uç ile kirpik diplerinden başlayarak yatay bir çizgi çekiyoruz. Bu aşamada dikkat etmemiz gereken nokta şudur; ince başlamak ve sona doğru işlemi kalınlaştırmak. İşlemi yaparken göz pınarlarına dek ilerlemeniz gereklidir.
 • Son olarak üstteki aşamanın etkilerini daha da yoğunlaştırmamız gerek. Bu nedenle elimize Loreal Infaillible Gel Crayon Black rengini alıyoruz ve dolduruyoruz.

Aşama 9: Takma Kirpik Görüntüsü Oluşturmak

Arap makyajının bu kısmında çok daha iddialı bir kirpik görüntüsüne ulaşmamız şart. Bunun için NYX makyaj ürünlerinden Make Up Wicked Lashes’in takma kirpiklerini ayarlıyoruz ve kirpiklerimizin üzerine ekliyoruz. Kirpik renginin dengelenmesi için ise Urban makyaj malzemelerinden olan Trouble Maker Maskara ile kirğiklerin hem üst hem de alt kısımlarına çekiyoruz.

Aşama 10: Aydınlatmanın Sonu Yok..

En başta dediğimiz gibi.. ilk hedef ten rengini bulmak, yakalamak, ortaya çıkarmak ve ön plana sürüklemek..

 • Ortaya sergilediğimiz makyajımızın daha aydınlık ve daha canlı görünebilmesini desteklememiz lazım. Bu nedenle allık ve aydınlatıcı renklerinin birleşiminden olan NYX Make Up Born Glow Highlighter Paleti alıyoruz ve pembe renk allığı yanaklarımızdan başlayarak saç kısımlarına doğru dairesel hareketler eşliğinde uyguluyoruz.
 • Aydınlatıcı sırasına geldiğimizde ise paletimizdeki aydınlatıcı renklerle karışım hazırlayarak ten renginize uygun bir renk elde ediyoruz. Ve aydınlatıcı makyaj fırçamızı elimize alarak elmacık kemiklerimizin tam üstüne, azıcık çene kısmımıza, burun kemiklerine hafif hafif uyguluyoruz.
 • Aydınlatma işlemimizi kuvvetlendirmek için ise Urban makyaj markasının All Nighter Sabitleme spreyini kullanmamızda herhangi bir sakınca yok. Spreyi yukarıdaki makyaj işleminden hemen sonra yani beklemeden ( sprey henüz ıslak iken ) sıkıyoruz ve aydınlatıcıyı bir kez daha kemiklerin üzerine yayıyoruz.

Aşama 11: Son aşama.. Mat ama çekici dudaklara kavuşma zamanı..

Arap makyajımızı bu adım ile bitirmiş olacağız;

 • Hem mat hem de sade bir makyaj modelini sonlandırmak üzereyiz. Son olarak dudak makyajımızı da Arap makyajına uygun bir şekilde bitirmemiz lazım bunun için Lancome Lip Liner 326 serisinde bulunan Natural Mauve renk tonunu kullanacağız.
 • Ürün ile dudaklarımızı çevreliyoruz. Ardından ise Maybelline Superstay Matta Ink serisindeki 65 nolu Seductress renk tonunu alarak dudaklarımıza sürüyoruz.

Evet biraz uzun sürdü ama değdi. Aynada kendinize bakınca değdiğini göreceksiniz. Elde ettiğiniz bu makyaj saatlerce kendinden hiçbir şey kaybetmeden kalacaktır. Makyajımızı adım adım, detaylı olarak açıkladık ve sonlandırdık. Son olarak birkaç bilgi vermek istiyoruz;

Arap Makyajı Hakkında:

 • Çok açık tenli iseniz bu makyaj çeşidi sizde beklendiği kadar iyi durmayabilir.
 • Kumral ve esmerler için ideal bir makyaj modelidir.
 • Kaşlarınız çok ince ve çok açık renkli ise bu makyaj modeli size göre değil. Ama göz makyajı dışında kalan adımları uygulayabilirsiniz.
 • Göz renginiz ne olursa olsun bu makyajı yapabilirsiniz. Özellikle yeşil, hareli yeşil, koyu yeşil, ela renk tonlarına sahip kadınlara ayrı bir güzel duruyor.
 • Sarışın değil ama beyaz tenli iseniz de deneyebilirsiniz. Hatta esmer tenlilere göre çok daha güzel göründüğünü söyleyebiliriz.
 • Yüz yapınız hiç fark etmez. Yüz yapısına göre uygulanabilecek makyaj modelleri arasındadır.
 • Bu makyaj gözleri olduğundan daha büyük ve derin göstermektedir. Eğer gözleriniz zaten büyük ise göz makyajı adımında anlatılanları abartmamanızı tavsiye ederiz.
 • Bu makyajı beyaz – gri – platin rengi saçlarda da kullanabilirsiniz ama biz uzun – siyah, açık veya toplu saçlara daha çok yakıştığını düşünüyoruz.

Bir önceki yazımız olan Kirpik Tipine Göre Maskaralar başlıklı makalemizde en iyi maskara, Kirpik Tipine Göre Maskaralar ve maskara nasıl seçilir hakkında bilgiler verilmektedir.Arap Makyajı Nasıl Yapılır Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.