Güzelkız.com

Ağız Diş Bakımını Yanlış Biliyoruz


Ağız Diş Bakımını Yanlış Biliyoruz

Sağlıklı bir ağız – diş – diş eti için fırçalama ve diğer bakım uygulamaları çok önemlidir. Elbette bunlar için de beslenmemize dikkat etmemiz gereklidir. Ancak hem beslenme konusunda hem de ağız bakımı konusunda yaptığımız ve yanlış bildiğimiz şeylerin sayısı oldukça fazladır. Ağız – diş sağlığı ve daha güzel bir gülümseme için bakım uygulamalarımızın rutinini asla değiştirmemeli ve düzen içerisinde kalmasını sağlamalıyız.

Doğru Diş – Diş Eti İçin Neler Yapılmalı?

 • Her üç ayda bir diş fırçanızı değiştirmelisiniz. Otomatik diş fırçaları kullanıyorsanız bunların başlıklarını değiştiriniz.
 • Herkes bilmez ama eğer hastalandı isek ki bu grip bile olabilir hastalık sonrası kesinlikle diş fırçası değiştirilmelidir.
 • En doğru diş bakımı günde üç kez olanıdır. Ancak bu sayı ikiye indirilebilir. Ve her diş fırçalama süresi iki dakikanın altına inmemelidir.
 • Bildiğimiz bir diğer yanlış ise yemek sonrası hemen dişi fırçalamaktır ve bu kesinlikle yanlıştır. Bu yanlış dişlerimizin aşınmasına neden olur. Yeme – içme eylemini gerçekleştirdikten sonra yarım saat beklemeliyiz. Bu bekleyişin nedeni ise yiyecek ve içeceklerin sebep olduğu asitlerin diş fırçalama işlemi ile birleşerek diş minelerini aşındırdığı – çizdiği içindir. Kısacası asitler diş minelerini yumuşatır ve siz hemen fiş fırçalamaya başlarsanız daha fazla yumuşaklık, çizmeye neden olursunuz.
 • Diş fırçalandıktan sonra su ile çalkalanmaz. Tükürülür ve öyle bırakılır. Fırçalamadan sonra su yerine ağız bakım suları ile çalkalamak daha doğrudur.
 • Dişlerinizde yeterince ayrıklık varsa diş ipi kullanmak ağız – diş sağlığınıza artı bir puan kazandırır.
 • Sert diş fırçalarından uzak durmanız demek hem diş minenize zarar vermemiş hem de diş etlerinizi tahriş etmemiş olmanız demektir.
 • Dişler yukarı aşağı – aşağı yukarı hareketlerle fırçalanmalıdır. Elbette tüm dişleri bu hareketlerle fırçalayamayız ama ön ile yan dişleri bu pozisyon ile kolayca fırçalayabiliriz. Bu işlem standart diş fırçalama ve diş fırçaları içindir. Otomatik diş fırçalarında bu işleme gerek yoktur. Çünkü yuvarlak sisteme sahiptir ve dişi tamamen kaplar.

Doğru Diş Fırçalama İşlemi Nasıldır?

 • 45 derecelik açılarla üst dişlerinizi alta doğru yumuşak hareketlerle fırçalayabilirsiniz. Kısacası üst dişler yukarıdan aşağı hareketlerle fırçalanabilir.
 • Alt dişler hemen diş etinin bitiminden itibaren aşağı – yukarı hareketler eşliğinde fırçalanabilir. Bir defa değiş tabi ki. Ortalama beş defa yeterli olacaktır. Üst dişleri de beşer kez fırçalayabilirsiniz.
 • Yukarıda sayılan yöntem ve sayılar dişlerin arkaları için de tekrarlanmalıdır.
 • Bu yöntemlerle diş fırçalarsanız aynı zamanda diş eti çekilme sorunlarına karşı da ağız sağlığınıza katkı sunmuş olursunuz.
 • Fırçalama işlemlerinin hemen ardından çok baskı uygulamadan dilimizi ve yanak içlerimizi de fırçalamamız gereklidir. Aksi halde ağız kokusuna neden olabilen bakterilere karşı savunmasız kalırız ve ağız kokusu ortaya çıkar.

ÖNEMLİ NOKTA:

 • Ağız büyüklüğünüze göre fırçalar seçin. Ağzınız büyük değilse büyük diş fırçaları seçmeyin.

Unutmamanız Gerekenler ve Yanlış Bilinenler

 • Sert fırçalar daha etkili diş temizliği sağlamaz tam tersine diş minelerinize yani diş yüzeylerinize tahriş etkenleri sunar.
 • Orta düzey – yumuşak düzey fiş kılına sahip fırçalara yöneliniz.
 • Dişlerinizi fırçalarken sert davranmayın yani çok bastırmayın. Bu işlem daha iyi temizleme daha iyi beyazlaştırma yapmaz tersine zarar verir. Bu zararın adına da fırça çürüğü adı verilir. Yani bu işlemi devam ettirirseniz diş çürüğüne neden olabilirsiniz.
 • Sert fırçalama aynı zamanda diş minesine zarar verdiği için diş minesinin hemen altındaki sarı tabakanın da ortaya çıkmasına yol açar ve sarı bir diş görüntüsüne ulaşırsınız.
 • Halk arasında çok diş macunu sürmek dişe zarar verir diye bir tabir vardır ve bu yanlıştır. Ancak aynı zamanda gereksiz bir durumdur. Dişlere zarar veren formülünde granül içeren macunlardır. Büyük granül içeren diş macunlarını kullanmamak veya uzun süreli kullanmamak çok önemlidir.
 • Yine halk arasında karbonat ve tuzu karıştırarak dişleri fırçalamak yaygındır. En azından bu işlemi ara ara yapan bireylerin sayısı oldukça fazladır. Bunun yapım sebebi ise dişleri beyazlatmaktır. Ancak bu maddeler oldukça büyük granüllere yani parçacıklara sahip olduğu için diş minesine büyük zararlar verir. Yapılmamalıdır. İlk etapta dişleri hafifçe beyazlattığı görünse de bu bir göz yanılmasıdır. Maddelerin sebep olduğu beyazlık maddelerin kendi içerisinde beyaz olmasından kaynaklanmasıdır. Birkaç dakika içerisinde bu yanılgı gider. Bu işlem dişlerin kendi doğal parlaklığının sönmesine, çizilmesine, aşınmasına neden olur.  Aynı zamanda diş lekelenmesi ve renk değişimine de uygun zemin hazırlamış oluruz.
 • Diş fırçanıza macunu ekledikten sonra  ıslatmayı unutmayınız.

Bir önceki yazımız olan Yaşlanma Karşıtı 12 Önemli Nokta başlıklı makalemizde Genç Kalmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz, Gün İçerisinde Neler Tüketilmeli ve Yaşlanma Karşıtı 12 Önemli Nokta hakkında bilgiler verilmektedir.Ağız Diş Bakımını Yanlış Biliyoruz Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.