Güzelkız.com

AFT Hastalığı Nedir? Belirtiler Tanı ve Tedavisi Nedir


AFT Hastalığı Nedir? Belirtiler Tanı ve Tedavisi Nedir

AFT Hastalığı Nedir? Belirtiler Tanı ve Tedavisi Nedir

Aft Tedavisi Nasıldır?

Aft yumuşak ağız dokusu üzerinde görülen (yanak ve dudak mukozası, dil, damak, diş eti) devamlı tekrar eden ağrılı yaralardır. Türkiye de toplumun %30-35’inde sıklıkla görülmektedir. Kadınlarda daha çok görülür. Herhangi bir şekilde bulaşma riski yoktur. Oluşma nedeni tam olarak belirlenemediğinden tedavi süreci ağrıyı azaltma ve iyileşme sürecini hızlandırma yönündedir.

Aft tedavisi nasıldır? Sorusunu yanıtlamadan önce aft oluşumunu tetikleyen sebeplerden bahsetmek yerinde olur. Asidik içeriği bulunan ve ağız içerisini tahriş edebilecek (portakal, limon, sirke, tuzlu ve baharatlı gıdalar gibi) nitelikteki gıdalar ağız içi mukozasına zarar verebilecekleri için afta sebep olabilirler. Ayrıca tüketilen sert yiyecekler (çerez, patates cipsi gibi)sürtünmeden dolayı tahriş sonucu aft oluşmasını sağlayabilirler.

Yanlışlıkla yanak, dil, dudak ısırma, damağa tam oturmayan diş protezleri, yumuşak olmayan diş fırçaları, diş tedavileri sırasında oluşabilecek tahrişler ağız mukozasında travmaya sebep olabilir. Kullandığımız diş macunlarında kullanılan Sodyum Lauryl Sulhate ve Florür mukoza hücrelerinde tahribi hızlandırıp tahrişe sebep olmaktadırlar. Çocuklar için üretilen diş macunlarında bu içerikler daha az bulunduğundan bunları kullanmak aft riskini azaltacaktır.

Kansızlık, alerjiler, demir, çinko eksikliği, Folik asit eksikliği, hastanın genetik yapısı, bazen uçuk virüsü, bağışıklık sisteminin zayıflığı afta sebep olabilecek tetikleyicilerdir. Özellikle B grubu vitaminler bağışıklık sistemini desteklediğinden oluşabilecek B vitamini eksiklikleri afta sebep olabilir. Midede oluşabilecek rahatsızlıklar demir, çinko, folik asit ve B vitamini eksikliği yaratacağından aft sebebi olabilirler.

Helikobakter Pilori (Mide Mikrobu) bu eksikliklere sebep olabilecek başlıca mide hastalığıdır. Bağışıklık sistemini körelttiği gibi kalp krizine bile yol açabilir. Türkiye de %93 oranında görülmektedir. Stresinde sebeplerden biri olduğu bilinmektedir. Özellikle adet dönemindeki kadınlarda rastlanmaktadır. Fakat diğer sebepler elendikten sonra stresin bir tetikleyici olduğu kabul edilmektedir.

Behçet hastalığının ilk belirtileri ağız ve genital bölgelerde oluşan yaralardır. Sıklıkla ağızda çıkan aftlardan şikâyet edenler mutlaka Behçet hastalığı için tetkik edilmelidirler.

Aft’ın belirli bir tedavisi yoktur. Buradaki amaç şikâyeti en alt seviyeye indirmek ve iyileşme sürecini hızlandırmaktır. Genellikle 1 hafta – 10 gün içerisinde kendiliğinden iyileşir. Bilinmesi gereken ilk düşünce ağız içinin temizliğinin sağlanması ve bakterilerden temizlenmesidir.

  • Başlıca yöntem olarak karbonatlı su ile gargara yapmanın iyi geldiği düşünülmektedir. Bir tedavi yöntemi değildir. Ağız içi asit oranını azalttığı için uygulanabilir ve herhangi bir zararı yoktur.
  • %2 Hidrojen Peroksit içerikli suya batırılmış pamuk ile aft bölgesi temizlenebilir. Hidrojen Peroksitin en yaygın kullanım şekli yara temizliklerindedir.
  • Chlorhexadine gargaralar.Bu gargaralar deri ve mukoza için üretilmiş, bakteriler üzerinde etkili antiseptiklerdir.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici B grubu vitaminler. Vitamin eksikliği ve bağışıklık sistemi zayıflıklarından dolayı oluşabilecek aftlarda hem öncesinde kullanılabilir.
  • Kortizon içerikli ağız içi spreyleri veya merhemleri. Ağız içi mukozasını kuvvetlendirmek ve tedavi süresini hızlandırmak için kullanılır.
  • Ağrıyı azaltıcı anestezik spreyler veya merhemler. Amaç afttan dolayı oluşabilecek ağrı ve rahatsızlıkları minimum seviyeye indirmektir. Aft oluşmuş bölgeye sürülerek hissizleşmesi sağlanır.

Uygulanabilecek doğal yöntemlerde mevcuttur. Karadeniz’e özgü Ekşi Karadut meyvesinin şurubunu özellikle tanelerini tüketmek aft oluşumunu engellemede etkili bir yol olarak kabul edilir. Diğer bir yöntem ise 2 tutam yoğurt otunun bir bardak su ile 5-6 dk. kaynatıldıktan sonra gargara yolu ile kullanılmasıdır (Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu). 1 çay kaşığı Kantaron yağının aft oluşmuş bölgeye uygulanmasının iyi geldiği belirtilmiştir.Uygulandıktan sonra yutulmadan tükürülmelidir. Gargara ve Kantaron yağı uygulaması arasında 2 saat bulunmalıdır. Ekinezya bitkisinin aft oluşumunu engellediği düşünülmektedir.

Unutulmamalıdır ki; alınacak bütün ilaçlar doktor kontrolünde ve doktorun belirlediği dozlarda uygulanmalıdır. Geçmiş Olsun.

 

AFT Hastalığı Nedir? Belirtiler Tanı ve Tedavisi Nedir

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Spor Yapma Teknikleri Nelerdir başlıklı makalemizde sağlıklı egzersiz hareketleri, sağlıklı spor hareketleri ve Sağlıklı Spor Yapma Teknikleri Nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.AFT Hastalığı Nedir? Belirtiler Tanı ve Tedavisi Nedir Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.