Güzelkız.com

Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir


Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir

Günümüzde adet düzensizliği yaşayan yaşayan hanımların bu problemi bertaraf etmeleri ve düzene sokmaları için üretilen ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar içerisinde progesteron içermektedirler. Kesinlikle doktor denetiminde kullanılmalıdır. Aksi takdirde daha büyük ölçekli problemler yaşanabilmektedir.

Regl Nedir?

 • Ergenlik dönemine giren her kız – kadının her ay yaşadığı bir kanama durumudur.
 • Regl döneminde akan kan rahim astarıdır.
 • Regl kanı rahim boynundan başlar ve rahim açıklığından geçerek rahim boyundan ilerleyerek vajina kanalına girerek dışarı atılır.
 • Regl süreçleri en az 3 gün en fazla 10 gün sürmekle beraber ortalaması 5 gündür.
 • Regl süreci sadece menopoz süreci ile gebelik gerçekleştiği zaman olmaz.
 • Gebelik bittikten sonra en az 1 en fazla 10 ay sonra regl süreci devam eder. Sağlıklı durum 1 ay olup bu sürecin uzamasındaki neden genellikle çocuk doğduktan sonra fiziksel ya da psikolojik olarak etkilenmeden kaynaklanmaktadır.

Adet Döngüsü Nedir?

 • Regl süreçleri başladığında ve devam ettiğinde düzenli aralıklarla ve artı eksi birer gün sapmalarla devam etme durumuna adet döngüsü adı verilir.
 • Relg döngüsünün normali 28 gündür. Bu süre en az 21 en fazla 45 gün olabilmektedir. Bu değişkenlik kişinin fiziksel – psikolojik durumu, ilaç kullanımı, yaş – boy – kilo gibi çeşitli etkenlere göre değişebilir.
 • Regl döngüsünü etkileyen ana faktör isi hormon seviyelerinde sapmalar yani artmalar ve azalmalardır.

Regl Sürecinde Yaşananlar Nelerdir?

 • Bu sürecin ilk safhasında östrojen adı verilen kadınlık hormonu seviyelerinde artış başlar.
 • Bu hormon rahim astarının kendini yenilemesi – kalınlaştırması için çok gereklidir.
 • Hormonun önemi çok büyüktür. Vücut tarafından çok sık kullanılır. Örneğin kemik sağlığı açısından hayati önem taşır.
 • Eğer regl döngüsü içerisine girerseniz kanama olmadan önce gebelik oluşursa rahim astarı büyür ve embriyoyu beslemeye başlar. Regl döngüsü sadece kanamadan ibaret demek değildir. Bu döngü ikiye ayrılır. Birinci döngü yukarıda bahsettiğimiz döngüdür. Bu döngü 14 gün sürer. 14 günlük ilk döngüde hamile kalınırsa ikinci döngü olan 14 günlük döngüde kanama olmaz. İlk döngüde gebelik oluşursa ikinci döngü otomatik olarak yumurtlama döngüsü olarak anılır.

İlaçlar Nasıl Etki Eder?

Normal bir adet düzenini inceleyecek olursak; döngünün ilk yarısında östrojen hormonu ikinci yarısında progesteron hormonu baskındır. İkinci yarının sonunda progesteronun azalması ile birlikte adet kanaması başlar. Progesteron hormonu adet duvarına baskı yapar. Baskı çekildiğinde ise kanama gerçekleşir. Aynen öyle de, adet söktürücü ilaçlar progesteron hormonu verir ve ilaç kullanıldıktan sonra hormon kesileceği için kanama başlar. Geneli itibari ile kanama ilaç kesildikten 3 ila 5 gün sonra başlar. 7-10 gün civarında sürer.

Dikkat edilmesi gereken hususlar;

Bu tür ilaçları kullanacak bir bireyin hamilelik şüphesi dahi olmaması gerekiyor. Zira hamile bir bayanın söktürücü ürünler kullanması yasak. Dikkat edilecek bir diğer husus yazımızın başında da dediğimiz gibi ilaçların doktor kontrolünde kullanılmasının gerektiğidir. Geniş bir perspektiften bakacak olursak bu durum tüm hormon içeren ilaçlar için geçerlidir. Peki, adet söktürücü ilaçlar nelerdir? Yazımızın devamında bahsi geçen ilaçların kullanım şekli ve uyarılarından bahsedeceğiz.

Tarlusal        

      

 • Endometrioziste durumunda; adetin ilk gününden başlanır ve 3 ay süre, günde 3 defa 10 mg lık Tarlusal kullanılır. Tedavi sırasında düzensiz olarak damla şeklinde veyahut normal biçimde kanama gerçekleşebilir.
 • Şiddetli veya düzensiz adet kanamaları durumunda; son adet dönem başlangıcından 16 gün sonra 8-10 gün süre 2,5-10 mg kullanılır. Tedavi bittikten birkaç gün sonra adet kanaması gerçekleşecektir.
 • Adet görmeme durumunda; 5-10 gün sürede günlük 2,5-10 mg kullanılır. Bu tedavi metodu 3 dönem tekrarlanır. Kullanmayı bıraktıktan birkaç gün sonra kanamanız olacaktır.

Luteynyl

Adetin beşinci gününde kullanılmaya başlanır, 25. Gününe kadar devam edilir. Günde 1 tablet kullanılır. İçeriğindeki hormon ile vücuttaki progesteron hormonu eksikliğini tamamlar ve adet düzensizliklerini bertaraf eder. Tromboflebit hikayesi, ciddi karaciğer bozukluğu, teşhis edilmemiş genital hemorajiler ve hamilelik durumlarında Luteynyl’i kullanmayınız. Anemore, kanama, elde ve ayakta uyuşma, uykusuzluk, bacaklarda görülen venöz, kaşıntı gibi yan etkiler doğabilir.

Duphaston

Duphaston reçete ile verilir ve doktor kontrolünde kullanılır. Bu sebeple öncelikle muayene olmanız ve doktorunuzun probleme tanı koyması gerekmektedir. Sonrasında verdiği reçeteye uyarak kullanmanız lazım geliyor. İdrarda renk değişimi, kurdeşen, karın ağrısı, mide bulantısı görülebilecek yan etkiler arasında yer alıyor.

 

Bir önceki yazımız olan Soğuk Havalarda Yüz Felci Tehlikesi başlıklı makalemizde Soğuk Havalarda Yüz Felci Tehlikesi, yüz felci hakkında bilinmeyenler ve yüz felci nedir hakkında bilgiler verilmektedir.Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.