Güzelkız.com

2020 Ev Dekorasyon Modası ve Trendleri


2020 Ev Dekorasyon Modası ve Trendleri

Bu yılın ev dekorasyon trendleri arasında zararsız olarak adlandırılan yani ek plastikler, ağır işlem görmüş maddeler yerine daha doğal işlemlerden geçirilmiş mobilyalar olduğunu belirtebiliriz. Bunun yanı sıra ince işçilik, doğal materyaller, sadelik ve gösterişten uzak ancak bir o kadarda şaheser mobilya modellerini vitrinlerde daha sık göreceğimizi söylememiz yerinde olacaktır. Tasarım ve sanatın daha yoğun olarak ön plana getirildiği 2020 ev dekorasyon trendlerini adım adım inceleyelim..

Gözlerin yorulmaması için daha sadelikçi mobilya renklerinin yılın trendleri arasına girdiğini belirtmekle kalmıyoruz zirvede olduğunu söylüyoruz. Ancak 2020 ev dekorasyon modelleri hazırlanırken soft renklerin yanı sıra ara ara canlı renklere sahip mobilyalar ve mobilya aksesuarları kullanılarak şıklık tamamlanıyor, daha sıcak bir ev ortamı tasarlanıyor. Mobilya tasarımları sırasında ise çok fazla düz bir anlayış olması sebebi ile geometrik şekle sahip tasarımların piyasaya sürülerek bu anlayıştan sıkılanların göz bebeği olacağı ön görülmektedir.

Mermer ve Ahşap İç İçe

Soğuk tasarımların ve asaletin lideri olarak görülen mermerin farklı şekil, ebat, renk ve modellemelerinin daha sıcak tasarımların imzası olarak isimlendirilen ahşap ile iç içe geçirileceği 2020 ev trendleri arasında zirveyi zorlamaktadır. Bu iki ana unsurun iç içe geçirilmesi ile harika bir kombin elde edileceği fazları dekorasyon uzmanlarının ortak fikri olarak satırlarımıza yansımış durumda.

Yüzyıllardır endüstriyel tasarımlara sahip ev dekorasyon modellemelerini ara ara görüyoruz. Ancak bu anlayış 2020 ev dekorasyon trendlerindeki yerini daha da sağlamlaştırarak pek çok mobilya tasarımcısının gündeme aldığı bir fikir olarak mobilya tasarımlarına da sıkça yansıyacağa benziyor. Sofistike ev dekorasyonlarından biri olan endüstriyel ev dekorasyonları bildiğiniz gibi tesisatların ortada olduğu, restoran havasının yaşandığı ve tavanlarının da daha yüksek olduğu bir görünüme sahiptir. Ancak endüstriyel tasarımlara sahip trendlerden birini uygulamaya karar verecekseniz kesinlikle canlı renkleri olabildiğince az kullanmalı ve bunun yanı sıra olabildiğince az sayıda mobilyayı ya da aksesuarı hayatınıza sokmalısınız.

Mobilya aksesuar seçimleri ev tasarımları kadar önemlidir. Bu öğeler tamamlayıcı öğeler olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle mobilya aksesuarları satın alırken dikkat etmemiz gereken çeşitli koşullar vardır. Dilerseniz bunları kısaca sıralayalım;

  • Mermer vazoları mutlaka kullanmalısınız. Renk, tasarım, boyut ve desenler ise mobilyalarınıza göre seçilmelidir.
  • Yer yer mumluklara değinebilirsiniz. Hatta mermer kaseler bile kullanabilirsiniz.
  • Camdan yapılmış aksesuarlara da yer verebilirsiniz. Farklı şekillere sahip cam tasarımları evinizin dört bir yanına dağıtabilirsiniz. Örneğin salonunuzun bir köşesinde uzun, büyük, renkli veya sade cam tasarımı olurken diğer bir köşeye bununla aynı ya da daha kısa, farklı bir tasarım tercih edebilirsiniz.
  • Silver yani gümüş renkli aksesuarlar seçebilirsiniz. Ancak bu yılın aksesuar modasındaki renk gold’dur. Dikkat etmeniz gereken ise silver ya da gold aksesuarları abartmadan kullanmanızdır. Yani bir veya iki adet aksesuar yeterlidir. Eviniz büyük ise bu sayıyı arttırabilirsiniz.

Ev Tekstiline Dikkat

Mobilya ya da aksesuarlara nazaran ev tekstil ürünleri çok daha çabuk yıpranabilmektedir. Bu nedenle kullanışlı olma hallerini da daha kısa sürede kaybedebilmektedir. Ev tekstili seçerken boğucu yani koyu renkli malzemelerden uzak durmalısınız. Özellikle yatak odasına ev tekstil ürünleri satın alırken kumaş türlerine daha fazla özen göstermelisiniz. Teninizi rahatsız edecek malzeme bileşenlerinden uzak durmalısınız. Hava geçirgen yorgan ve battaniyelere yönelmenizi öneririz.

Bitkilere Yer Açın

Tasarımlarınızı, mobilyalarınızı yaparken bir yandan da evinizin her bir köşesinde mobilyalarınızı tamamlayacak adeta bir aksesuar görevi yapacak bitkilere yer verebilirsiniz. Bu yılın trendleri arasında mobilyaları bitkilerle kombinlemek de var! Görseldeki örnek tasarımızda yer aldığı gibi klasikliğin ve şıklığın bir araya getirildiği bu harika koltuğumuz beyaz taşlı, beyaz mermeli bir odada yer alıyor. Ve hemen yanı başında çiçeklerle oldukça muhteşem görünüyor. Taşlardan ve mermerlerden vazgeçmişken örnekteki görsel tasarım yılın trendleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Küçük çiçekli ve desenli tasarımların oturtulduğu beyaz taş görünümlü bir oda veya salon tasarımını bu sene sıkça görebiliriz. Şömine havası katılarak bitkilerle süslenmiş ve ortaya harika bir salon tasarım kombini ortaya çıkmış. Daha az mobilyanın yer aldığı bu sanat eseri tasarımlara yönelerek evinizde daha rahat ve daha ferah olabilirsiniz. 2020 yılının mobilyalardaki en trend rengi ise klasik mavi’dir diyoruz ve bir sonraki konumuza geçiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Sonbaharda Çiçek Açan Bitkiler başlıklı makalemizde kokulu çiçekler, kokulu sonbahar çiçekleri ve sonbahar bitkileri hakkında bilgiler verilmektedir.2020 Ev Dekorasyon Modası ve Trendleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


Şehirli Kadının Online Yaşam Dergisi
Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.